Już za dwa tygodnie początek roku szkolnego. Zastanawiacie się ile wydacie na wyprawki szkolne dla swoich dzieci? Z informacji zebranych przez PAP w sklepach z artykułami szkolnymi, wynika że rodzice wydadzą na dziecko od 300 do 500 złotych. W cenę szkolnego zestawu nie wchodzą podręczniki, które w większości przypadków finansuje MEN.

Co jest najdroższe?

Niestety tutaj rządzi moda. Najdroższy jest plecak, oczywiście ten modny (w końcu większość z nas na przedszkolne zakupy wybiera się ze swoimi pociechami) - z bohaterami ulubionych bajek i filmów. Na następnym miejscu są artykuły plastyczne, zeszyty i bruliony. Zakupów zazwyczaj dokonujemy wspólnie z dzieckiem, aby przede wszystkim ono było zadowolone. 


Co jest modne?

W tym roku dużą popularnością cieszą się plecaki na kółkach. Rodzice coraz częściej inwestują również w różnego rodzaju pomoce szkolne i globusy - powiedziała doradczyni klienta z sieci księgarni Matras. Podkreśliła też, że dla kupujących zdecydowanie największe znaczenie ma jakość produktów i preferencje dziecka, w mniejszym stopniu cena.

Uczniom niezmiennie podobają się motywy z bajek i filmów. W tym roku są to bohaterowie Gwiezdnych Wojen, Angry Birds, Equestria Girls i Minionków. Fani sportu preferują artykuły z wizerunkami polskich piłkarzy oraz logo popularnych klubów. Często takie przedmioty są dużo droższe od tych nieopatrzonych popularnym motywem, jednak zarówno dzieci, jak i rodzice chętniej je wybierają - powiedziała sprzedawczyni w sieci sklepów Empik.

Ile to kosztuje?

Ceny produktów są bardzo różne, w jednym z popularnych marketów można kupić wyprawkę nawet za 29 zł. Ceny plecaków w popularnych sieciach sklepów i marketach wahają się od 9,99zł do nawet ok. 469zł; piórników - od 1,19zł do ok. 100zł. Koszty zależą zarówno od miejsca zakupu, jakości produktu, jak i tego, czy są ozdobione modnymi motywami.