Data wydarzenia: 13.07.2019 15:00 - 14.07.2019 23:00
Miejsce wydarzenia: Jarocin ulica Maratońska

Jarocin Festiwal 2019 odbędzie się w sobotę i niedzielę – 13 (sobota) i 14 (niedziela) lipca. Jego integralną częścią będą Jarocińskie Rytmy Młodych.

Tegoroczny, dwudniowy Jarocin Festiwal, zgodnie z oczekiwaniami zarówno mieszkańców, jak i gości festiwalowych, powróci na ulicę Maratońską w Jarocinie.  Jego ważną częścią będzie konkurs dla młodych, obiecujących artystów, mający swoje korzenie jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Laureaci Jarocińskich Rytmów Młodych zaprezentują się publiczności pierwszego dnia festiwalu. Zwycięzca wystąpi drugiego dnia podczas koncertu transmitowanego przez ogólnopolska telewizję.

Największa w historii scena festiwalowa budowana jest już od ubiegłego tygodnia.

Pierwszego dnia festiwalu czekają nas też dwa jubileusze artystów, którzy na muzycznej scenie stawali 30 i 25 lat temu. Niewątpliwym wydarzeniem tego dnia będzie koncert wokalistki debiutującej w Jarocinie w 1989 roku. Już wtedy inspirowała ją awangarda, scena punkowa i zimna fala lat osiemdziesiątych. Znana z piosenek, które ciągle są rozpoznawalnymi przebojami: „Babę zesłał Bóg”, „Zero”, „Kochaj mnie jak wariat”, „Kłamiesz” i wielu innych – Renata Przemyk wystąpi w Jarocinie w specjalnym koncercie z okazji 30 - lecia działalności artystycznej.

 

Drugi z jubileuszy to 25-lecie zespołu Sebastian Riedel & Cree. Kiedy na początku swej muzycznej drogi stanęli na scenie Sali Kongresowej i zagrali jako support Johna Mayalla, jedna z gazet napisała: „Bez kompleksów zagrali własny repertuar, ciekawy, hołdujący rockowej tradycji, zwłaszcza tej spod znaku The Rolling Stones”. Jubileuszowy koncert zespołu Cree z pewnością zainteresuje nie tylko fanów rocka, stylem  przypominającego muzykę lat 60. i 70. Podczas Jarocin Festiwal 2019 premierę będzie miał wyjątkowy projekt. Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski i Damian Ukeje wykonają partie wokalne, jako trio na głosy w aranżacjach rockowych. Wysokie, mocne męskie głosy wykonają znane, najbardziej energetyczne i porywające oraz wzruszające utwory polsko- i angielskojęzyczne. Towarzyszyć im będzie, oprócz symbolicznej sekcji rytmicznej, orkiestra składająca się z kilkunastu wiolonczelistek.

Także dla kolejnego artysty jarocińska scena nie jest niczym nowym. Od roku 1990 związany z jednym z najbardziej znanych polskich zespołów rockowych T.Love, w roku 2004 rozpoczął karierę solową. Sidney Polak wystąpi w Jarocinie pierwszego dnia festiwalu.

 

W niedzielę na scenie pojawi się legenda polskiej muzyki – zespół Dżem, który w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia działalności. W lipcu przypada też 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty Dżemu - Ryszarda Riedla goszczącego na jarocińskim festiwalu wielokrotnie. Zespół był pierwszym odkryciem Jarocina, a później w swej twórczości łączył rocka, bluesa, reggae, country. Nagrał piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze muzyki. Występował na chyba wszystkich większych i większości mniejszych festiwali w Polsce. Dżem wyjeżdżał nie tylko do krajów Europy, ale i Ameryki Płn., a nawet Azji. Muzycy stawali na jednej scenie z Rolling Stonesami, Claptonem, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd, AC/DC a ich utwory wykonuje przeszło pięćdziesiąt zespołów. Niedzielny koncert to także występy innych świetnych artystów. Drugiego dnia na scenie Jarocin Festiwal 2019 wystąpią: Marek Piekarczyk, Kasia Kowalska, Sebastian Riedel, Renata Przemyk, Róże Europy, Happysad, Sidney Polak, Lemon, Mrozu, Tabu, Grubson, Marcelina. Koncert zakończy projekt True Colors Band & DJ Live.

 

Zwycięzcę JRM wybierze publiczność

 

Jagoda Kret, Izzy & The Black Trees oraz Para to młodzi artyści, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca Jarocińskich Rytmów Młodych. Wybierze go publiczność w głosowaniu sms-owym.

Jarocińskie Rytmy Młodych to konkurs dla młodych, obiecujących artystów, który ma swoje korzenie jeszcze w latach 70-tych XX wieku. W tym roku w doborze ostatecznej trójki laureatów, którzy ubiegać się będą o tytuł zwycięzcy Jarocińskich Rytmów Młodych pomagała komisja konkursowa, której przewodniczy Marek Piekarczyk. W gronie jurorów znalazł się także Sidney Polak i Tomasz Jankowski. Spośród blisko 100 zgłoszeń, które wpłynęły do konkursu, jury wyłoniło 12 artystów. Prezentowali się oni  w Spichlerzu Polskiego Rocka podczas 3 koncertów eliminacyjnych. Pierwszy odbył się 26 maja, kolejne 2 i 23 czerwca. Teraz zespoły wybrane przez jury z poszczególnych koncertów, wystąpią na scenie Jarocin Festiwal 2019, a z ich grona wyłoniony zostanie zwycięzca Jarocińskich Rytmów Młodych 2019. Otrzyma on nagrodę wartości 15 tys. zł na nagranie singla (jeden utwór) w wersji digitalowej w profesjonalnym studio oraz realizację teledysku.Zwycięzca Jarocińskich Rytmów Młodych zostanie wybrany przez publiczność.

Kolejność występów laureatów została wyznaczona w drodze losowania.

 

Jak głosować na zwycięzcę Jarocińskich Rytmów Młodych?

Należy wysłać Sms na numer 4628 (koszt wiadomości sms wg stawek operatora)

Aby oddać głos na poszczególny zespół, sms musi mieć odpowiednią treść, przypisaną dla każdego wykładowcy: 

  1. Aby oddać głos na zespół Izzy & The Black Trees  wyślij sms o treści: JR2019.A
  2. Aby oddać głos na zespół Para wyślij sms o treści: JR2019.B
  3. Aby oddać głos na zespół Jagody Kret wyślij sms o treści: JR2019.C

Linie sms-owe uruchomione zostaną w sobotę – 13 lipca, pomiędzy godz. 18.15 do 21:00

Wyniki zostaną ogłoszone jeszcze podczas sobotniego koncertu.

 

 

  

 

 

 

Poza sceną

 

Tradycyjnie w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych muzyków – niedziela (14 lipca) godz. 15.00

 

Jarocin Festiwal zagra z hasłem „Zostaw serce na ziemi”

Tegoroczny Jarocin Festiwal zagra pod hasłem „Zostaw serce na ziemi”. Ta wspaniała akcja prowadzona przez Fundację dla Transplantacji ma na celu rozpowszechnienie idei przeszczepów, ratujących ludzkie życie i zdrowie. Zespół HLA 4transplant, którego perkusistą jest znany warszawski kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński, jednocześnie założyciel Fundacji dla Transplantacji, rozpocznie Jarocin Festiwal 2019.

Zespół HLA 4transplant koncertuje po całym kraju. „Zostaw serce na ziemi” to najważniejszy utwór zespołu, który grany bywał nieraz, m.in. jako support przed takimi artystami jak: Tomek Organek, Artur Gadowski z zespołem IRA, Piotr Cugowski z zespołem Bracia, Wojtek Pogorzelski z zespołem Oddział Zamknięty, Kazik, Kasia Kowalska. W propagowanie idei transplantacji włączają się też znani sportowcy: Robert Lewandowski, czy Robert Kubica.

Każdym koncertem, zespół HLA 4transplant propaguje transplantację, jako metodę ratowania życia i zdrowia, a przede wszystkim chce uświadamiać, uwrażliwiać i apelować do ludzi w różnym wieku i różnych profesji o rozpowszechnianie idei przeszczepów. - By wiedzę tę propagować skutecznie, potrzebna jest świadomość społeczna oraz ludzie, którzy podejmą odpowiedzialną decyzję o przekazaniu swoich organów do przeszczepu – podkreślają przedstawiciele Fundacji. -  Problemem w Polsce nie jest brak osób, które wyraziły taką zgodę, ale to, że nie rozmawiamy o tym z rodziną i bliskimi. Bo to właśnie rodzina, a nie my sami, podejmuje ostateczną decyzję – dodają.

Aniołem akcji Fundacji dla Transplantacji  jest 24 letnia Iza Dudziec, która urodziła się z niekorekcyjną wadą serca. Jej serce było operowane 6 razy. Wcześniej czy później nie wytrzyma, a Iza będzie potrzebowała przeszczepu. Dr Zygmunt Kaliciński, przeprowadził u niej 2 operacje, ratujące jej życie. Zespół kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka pod kierownictwem prof. dra hab.n.med. Bohdana Maruszewskiego wykonał u Izy kolejne operacje, które pozwoliły jej przeżyć z tą złożoną wadą serca do dziś. Przed Izą najważniejsza batalia, przeszczep serca, gdyż zapasy jej własnego serca już się wyczerpują. Przeszczep bez specjalistycznej aparatury jest u Izy i pacjentów z podobną wadą serca praktycznie niemożliwy, gdyż będzie trwał więcej niż 4 godziny, które daje nam serce przewożone w lodzie. Iza będzie mieć szansę dopiero wówczas, gdy transportowane serce wytrzyma dłużej niż operacja. Stąd kolejna inicjatywa fundacji – akcja „#12 godzin dla życia”. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca.

 

Akustyczne wspomnienie o Ryśku Riedlu w Spichlerzu Polskiego Rocka

30 lipca 2019 roku przypada 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty Dżemu - Ryszarda Riedla, goszczącego na jarocińskim festiwalu wielokrotnie. Nie może więc w tym roku zabraknąć w Jarocinie i tego ważnego akcentu.

14 lipca w samo południe, w Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Sitko, autorem książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. To niezwykła książka o niezwykłym człowieku. Jest jak podróż w czasie. Zawiera wiele osobistych wspomnień związanych z artystą - spisanych wśród członków rodziny, przyjaciół, znajomych, dziennikarzy i muzyków. To cenna i pięknie wydana pamiątka dla tych, którzy pamiętają jednego z najbardziej niezwykłych wokalistów polskiej sceny muzycznej. Słowo wstępne napisał Sebastian Riedel, który specjalnie dla fanów Ojca wystąpi w Spichlerzu z akustycznym koncertem. Spotkanie wzbogaci wystawa pamiątek po Ryśku Riedlu i wspólne wysłuchanie niepublikowanych nagrań. Te nagrania, na wyjątkowej płycie kompaktowej, której szata graficzna nawiązuje do grafiki płyty winylowej, dołączone są do książki zawierającej także wiele niepublikowanych wcześniej wspomnień i fotografii.

 

Festiwalowy rynek

Kilkanaście koncertów, zjazd motocyklistów, festiwal food trucków, a do tego rockowe animacje dla dzieci – tak będzie wyglądała okołofestiwalowa strefa zorganizowana na jarocińskim rynku. Smaki nie tylko muzyczne będzie można odkrywać od piątku 12 do niedzieli 14 lipca.  Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny

Strefa rusza dzień przed rozpoczęciem Jarocin Festiwal, w piątek o godz. 18.00. Tego dnia zaplanowano 4 koncerty. Zagrają: Teren Prywatny, No Way, Zespół Senders i Nights Inspirations. Sobotnia strefa na rynku ruszy o godz. 15.00. Tego dnia zagrają Grana Śmietana, Dorota Wróblewska & Q – Artist, Thumbnail oraz Sunday Morning. W niedzielę startujemy także o 15.00. Muzycznie pojawią się: Greyfruits, Four Days Lockdown, Monroe i Ke Nako.

Festiwalowy Rynek zamieni się również w Zlot Food trucków!!! Od piątku do niedzieli będziemy Was karmić z mobilnych kuchni w stylach z całego świata. Amerykański burger, azjatycki Pat-thai, belgijska frytka czy tajskie lody to tylko cześć z naszego asortymentu. Mały i duży znajdzie coś dla siebie. Dla tej starszej części publiczności mamy również niemałą atrakcję piwną. Na jarocińskim rynku zagości mała strefa piwna, a w niej browary: Rock Browar Jarocin, Moczybroda, Fortuna.Strefa food trucków czynna:
Piątek od 15.00 do *
Sobota od 12.00 do *
Niedziela od 12.00 do *
* Strefa będzie działać tak długo, jak będzie zainteresowanie

Specjalne atrakcje czekać będą na dzieci w strefie animacji. Każdego dnia strefa dla dzieci czynna będzie do godz. 20.00. Uwaga! Każde dziecko, które przyjdzie z własną bawełnianą koszulką lub płócienną torbą będzie mogło ozdobić ją wzorami z festiwalowych szablonów. Na najmłodszych będą czekały tatuaże, spreje do włosów i  wiele innych atrakcji.

 

Zlot motocyklowy

Burmistrz Jarocina zaprasza pasjonatów dwóch kółek, uwielbiających warkot silników motocyklowych na Festiwalowy Zlot Motocyklowy. Sobota – 13 lipca, godz. 15.00, Rynek w Jarocinie. Każdy, kto przybędzie na zjazd motorem może liczyć na poczęstunek od organizatorów.

 

 

 Festiwalowy slam poetycki

Jednym z wydarzeń okołofestiwalowych będzie slam poetycki, czyli turniej, podczas którego każdy może przeczytać swój autorski tekst. To może być fragment opowiadania, wiersza, piosenki, ale możliwości są nieograniczone. Tematyczny slam festiwalowy odbędzie się w Spichlerzu Polskiego Rocka, w sobotę 13 lipca, o godz. 14.00.

Zdarzało się, że slamerki i slamerzy pokazywali na turniejach różne eksperymenty ze słowem. Ktoś przeczytał przepis na tatara tak, jakby była to bajka dla dzieci, ktoś inny odczytał z dużą powagą paragon ze sklepu spożywczego, pojawiły się teksty z rozsypanych nagłówków gazet improwizowane w czasie rzeczywistym czy czytanie tekstu w języku programowania.

Podczas Jarocin Festiwalu proponujemy formułę tematycznego slamu poetyckiego. Postarajcie się, by wasze teksty nawiązywały do hasła „Jarocin Festiwal: wolność w muzyce".  Dla zwycięzców turnieju organizatorzy przewidzieli nagrody. Za pierwsze miejsce można wygrać 100 złotych, II nagroda wynosi 50 złotych.

Nie chcesz wystąpić na scenie? Przyjdź w charakterze publiczności i wybierz najlepszy występ tego dnia, bo o zwycięstwie decyduje publiczność. 

Slam festiwalowy jest turniejem odbywającym się w ramach cyklu "Literufka w Jarocinie!", który jest współfinansowany ze środków Gminy Jarocin.

Zapisy uczestników, chcących zaprezentować swój tekst na adres: literufka.jarocin@gmail.com lub u organizatorów przed turniejem. Pamiętajcie! Zaczynamy w festiwalową sobotę o 14.00 w Spichlerzu Polskiego Rocka.

By wziąć udział w slamie nie trzeba być poetą, trzeba być tylko wyczulonym na słowo lub zabawę słowem, która na poetyckiej scenie może stać się czymś niezwykłym, co wzbudzi zainteresowanie i podziw publiczności.