Dziecko we wczesnych latach życia jest jak gąbka - w szybkim czasie pochłania ogrom wiedzy i kształtuje swój charakter na przyszłość. Czy rodzic może pomóc w tym procesie? Odpowiedź jest oczywista - może, a wręcz powinien! Jedną z takich pomocy jest rozwijanie pasji u swojej pociechy, jak się do tego zabrać? O tym przeczytacie poniżej!

Często przyjmuje się, że dziecko to przysłowiowa biała kartka papieru i rodzic może w dowolny sposób ją zapisać - np. Swoimi niespełnionymi marzeniami o karierze sportowej lub muzycznej. Jest to poważny błąd, który może wręcz zniechęcić dziecko do poszukiwania innych pasji. Dziecko rodzi się z naturalnymi talentami i główną rolą rodzica w tej kwestii jest odkrycie co sprawia przyjemność maluchowi. Najlepiej dokonać tego poprzez metodę prób i błędów - jeśli widzisz, że dziecku nie idzie najlepiej gra w piłkę nożną, to może warto spróbować innych sportów? Lub pójść zupełnie w inną stronę i zainteresować go przyrodą? Na pewno nie powinno się zmuszać dziecko do tylko jednej pasji - tej wybranej przez rodzica. Przyniesie to więcej szkód niż pożytku.

Jak znaleźć pasję u dziecka?

 Wspomnieliśmy powyżej o metodzie prób i błędów, jest to najprostsza metoda, aby poznać upodobania dziecka. Nie musi być w tym mistrzem - wystarczy, że będzie mu to sprawiać przyjemność i chętnie będzie wracało do swojej pasji. W procesie szukania każdy rodzić powinien aktywnie uczestniczyć - dziecko nie potrafi nazwać swoich talentów i samo z siebie nie będzie umieć powiedzieć co sprawia mu przyjemność, dopóki nie spróbuje. 

Gdzie znaleźć pasję?

Pierwszą i zarazem najważniejszą zasadą, jest obserwowanie swojej pociechy. Talent może objawić się w różnych okolicznościach - może to być rodzinny wyjazd na łono natury, odwiedzając spacer w chmurach. Czechy przygotowały w tej atrakcji ścieżkę edukacyjną o przyrodzie - może to zainteresuje Twoje dziecko? A może będzie zachwycone samochodami na pokazie motoryzacyjnym? Możliwości jest bez liku, wystarczy dostarczyć maluchowi odpowiednią ilość atrakcji.

 A gdy już znajdzie pasje

 Jak pomóc dziecku w rozwoju pasji? Poniżej znajdziesz praktyczne porady:

  • Pamiętaj, aby nie zmuszać dziecka do nadmiernej aktywności w wybranym hobby, pozwól odkrywać mu pasję w swoim tempie - oczywiście przy Twoim wsparciu.
  • Nie staraj się rywalizować z dzieckiem
  • Chwal za sukcesy oraz pocieszaj po porażkach
  • Nie wymuszaj na dziecku zajmowania najlepszych pozycji - może to zadziałać bardzo destrukcyjnie na psychikę młodego umysłu.

Nawet jeśli Twoje dziecko nie będzie najlepsze w swojej pasji, na pewno odwdzięczy nam się w przyszłości za udzielone wsparcie oraz słowa otuchy. I pamiętajcie - nie przykładajcie swoich niespełnionych marzeń na dziecko, może to przynieść wręcz odwrotny efekt od zamierzonego.