Proof cyfrowy jest nieocenionym sposobem na to, aby uzyskać pewność, czy wybrany przez nas projekt w wersji papierowej będzie odzwierciedlał jego wersję cyfrową.

Proof cyfrowy jest nieocenionym sposobem na to, aby uzyskać pewność, czy wybrany przez nas projekt w wersji papierowej będzie odzwierciedlał jego wersję cyfrową. Warto go przeprowadzić w każdym przypadku, jeśli zależy nam na efekcie, jak najbardziej przybliżonym, do tego, co widzimy na monitorze komputera. Zrobienia takiej próby polecane jest w przypadku druku katalogów, folderów czy ulotek na masową skalę.

Niekiedy zdarza się, że projekt graficzny po wydrukowaniu wygląda zupełnie inaczej i jest mniej atrakcyjny wizualnie. Przyczyna tego może leżeć po stronie drukarni, ale również grafika, który nieodpowiednio opracował projekt do druku. Chcąc zapewnić sobie pożądany efekt i nie narazić się na stratę pieniędzy, dobrze jest więc wykonać próbny wydruk.

Czym jest proof cyfrowy?

Proof cyfrowy jest to specjalny rodzaj wydruku, który musi spełniać konkretne wymagania. Drukarka musi wydrukować go w taki sposób, żeby kolory projektu wyglądały identycznie, jak te, które znajdą się już w gotowym nakładzie z drukarni.

Proof jest to więc swego rodzaju wydruk, który ma przypominać gotowy materiał. Kolory na nim muszą jak najlepiej ukazywać docelową technikę druku. W przypadku kiedy zastosowana ma być technika druku na papierze gazetowym, gdzie kolory nie wykazują się nasyceniem kolorów, natomiast czernie są blade, to druk próbny musi właśnie to ukazać, nawet pomimo tego, że drukarka jest w stanie wydrukować projekt o nasyconych kolorach oraz czerniach. Profesjonalny proofer jest w stanie również symulować kolor papieru, jaki ma być wybrany do druku właściwego.

Proof cyfrowy jest niezwykle pożyteczną usługą, jakie oferują drukarnie. Można za jego pomocą zapoznać się z kolorystyką i w razie potrzeby wprowadzić pewne zmiany, zanim jeszcze projekt zostanie zaakceptowany do druku.

Jeśli proofer spełnia nasze oczekiwania i wszystko zostało prawidłowo skalibrowane, nie ma się o co martwić, a kolory w gotowym nakładzie będą takie same, jak te pożądane, jakie były widoczne w próbnym wydruku.

Kiedy warto zlecić drukarni wydruk próbny?

Co ważne, nie każda drukarnia daje możliwość próbnych wydruków. Taką usługę proponują zazwyczaj duże firmy, które realizują większe projekty i zajmują się hurtową produkcją. Wydruk próbny nie jest oczywiście polecany, w przypadku kiedy chcemy zlecić druk jedynie pojedynczego egzemplarza katalogu czy wizytówki, gdyż byłoby to całkowicie nieopłacalne. 

Proofing wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku, kiedy zależy nam na wykonaniu większego zlecenia, czyli wydruku na przykład tysięcy kopii, o zróżnicowanej i zaawansowanej grafice.

Wydruk próbny jest polecany więc zwłaszcza przy projektach bannerów, ulotek i plakatów. Materiały drukowane na większą skalę muszą spełniać wszystkie wymagania klienta, a jakikolwiek błąd mógłby okazać się dla niego bardzo kosztowny.

Drukarnia, wykonując proof cyfrowy (https://druk-plus.pl/uslugi/proof-cyfrowy/), może natomiast uchronić się przed ewentualnymi reklamacjami ze strony klientów.

Czemu służy wydruk próbny?

Wydruk próbny daje pewność, iż dostarczony projekt po wydrukowaniu będzie taki sam jak ten, opracowany przez grafika. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku, kiedy sam projekt jest niezwykle skomplikowany i używa specyficznych barw, od których zależy efektywność danego nośnika. 

Proofing wykorzystywany jest do oceny, czy konkretna drukarnia posiada na wyposażeniu urządzenia oraz odpowiednie oprogramowanie, które pozwoliłoby na realizację projektu, który będzie odpowiadał pierwotnemu założeniu. Wydruk próbny jest usługą płatną, za którą płaci osoba zlecająca, aczkolwiek warto w nią zainwestować.

Pomimo kosztów, jest ona bardziej opłacalna, aniżeli zlecenie druku wielu egzemplarzy materiału, które okażą się nie spełniać określonych kryteriów i nie będą nadawać się do użytku.

Aby proof był przydatny, drukarnia musi precyzyjnie przygotować projekt, ustawić prawidłowo maszyny oraz oprogramowanie. Do tego niezbędna jest duża wiedza oraz doświadczenie, a na druk próbny należy oczywiście trochę poczekać. W dalszym ciągu jest to jednak najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć potencjalnych strat oraz nerwów.