Zdecydowałeś, że rezygnujesz z obecnej pracy i otwierasz własny biznes? Gratulacje, bo pierwszy krok już za Tobą. Zobacz, z jaki kosztami musisz zmierzyć się na początku, gdzie uzyskać dofinansowanie albo szybką pożyczkę na rozwój firmy.

Niewątpliwą zaletą pracowania na etat jest to, że co miesiąc otrzymujesz przelew z wynagrodzeniem. W przypadku własnej działalności na początku musisz więcej pieniędzy w nią włożyć niż jesteś w stanie wyjąć, ale w dłuższej perspektywie masz prawie nieograniczone możliwości zarabiania. Ogranicza Cię tylko zasobność klientów, konkurencja i własna wyobraźnia.

Musisz mieć świadomość tego, że na początku prowadzenia własnej firmy spotka Cię więcej wyrzeczeń niż sukcesów. Z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie pracować w weekend, zanim nie zatrudnisz pracowników, a czasami trzeba będzie wesprzeć się takim instrumentem zewnętrznego finansowania jak pożyczka dla firm bez zaświadczeń, bo nie starczy Ci na opłacenie wszystkich faktur.

Pamiętaj jednak, że własna firma to jest to, co wreszcie chcesz robić! Jesteś swoim własnym szefem, to ile zarobisz nie zależy od sympatii prezesa, tylko w dużej mierze od Ciebie. Pamiętaj, że wszystkie wielkie biznesy zaczynały się z pasji albo z potrzeby, że danego produktu lub usługi twórcy firmy brakowało. Z Tobą może być tak samo!

Koszty własnej działalności

Zanim jednak zaczniesz liczyć wpływające na Twoje konto przelewy, najpierw musisz zainwestować. Z jakimi kosztami powinien liczyć się początkujący przedsiębiorca?

Jeśli decydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną, to nic nie musisz płacić za rejestrację firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jesteś za to zobowiązany do odprowadzania składek ZUS.

Na szczęście przez pierwsze dwa lata możesz płacić tak zwany mały ZUS, czyli preferencyjne składki. Z ubezpieczeniem chorobowym wynoszą one 609,14 zł miesięcznie zamiast 1 431,48 zł. To ważna oszczędności, przynajmniej na początku. Aby z tego skorzystać, musi to być Twoja pierwsza firma albo nie możesz prowadzić działalności przez ostatnie 60 miesięcy.

Oprócz tego od swoich produktów musisz odprowadzać VAT, a jego stawka jest uzależniona od tego, co sprzedajesz (od 0% do 23%). Nie zapomnij także o podatku dochodowym, który musisz płacić w sumie uzależnionej od swoich zarobków oraz wybranej formy opodatkowania (karta podatkowa, podatek liniowy, skala podatkowa lub ryczałt).

Zanim wystartujesz z własną działalnością, musisz mieć co sprzedawać albo nabyć sprzęt, niezbędny do realizacji usług. W zależności od Twoich potrzeb trzeba:

  • zamówić materiały, komponenty lub gotowe produkty, które chcesz sprzedawać,
  • zainwestować w sprzęt (komputer, drukarka czy inne maszyny),
  • wynająć biuro, magazyn lub pracownię, jeśli takie pomieszczenia są Ci potrzebne oraz je wyposażyć,
  • zatrudnić pracowników (w zależności od wybranej formy zatrudnienia musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, które musi ponieść pracodawca np. zaliczki na podatek PIT lub składki na ubezpieczenia),
  • kupić albo wziąć w leasing samochód lub kilka pojazdów, które będą służyły do transportu produktów albo do podróży służbowych,
  • zapewnić dostęp do internetu i telefonu (dla Ciebie i ewentualnie pracowników)
  • wykupić ubezpieczenie (nieruchomości, auta czy maszyn).

Oprócz tego powinieneś zainwestować w usługi, które będą Ci niezbędne przy starcie własnej działalności. Podstawowy pakiet to:

  • usługi księgowe, gdzie specjaliści pomogą zapanować Ci nad finansami firmy,
  • usługi programistyczne, w ramach których otrzymasz własną stronę czy sklep internetowy,
  • usługi marketingowe, które pozwolą Ci wypromować swój biznes.

Oczywiście ostateczne koszty działalności są naprawdę różne. Czasami wystarczy kilka tysięcy złotych, gdy działasz sam, tylko z pomocą komputera i we własnym mieszkaniu, a czasem jest to kilkaset tysięcy złotych, gdy trzeba kupić kosztowne materiały czy maszyny.

Zastanów się nad tym, ile pieniędzy możesz potrzebować i pożyczyć nieco więcej niż zakłada Twój biznesplan. Pamiętaj jednak, że kredyt dla firm wprawdzie pomoże Ci wystartować, ale wciąż jest to zobowiązanie, które prędzej czy później, trzeba będzie zwrócić.

Dofinansowanie dla firm – gdzie można się o nie starać?

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie dla firm, to możesz udać się do urzędu pracy. Dotację w ramach Funduszu Pracy może otrzymać osoba, która w ciągu ostatniego roku była bezrobotna i nie ma żadnych zaległości względem ZUS-u i nie jest w konflikcie z prawem. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek do urzędu pracy wraz z biznesplanem.

Warto również skorzystać z funduszy wsparcia Unii Europejskiej. W ramach różnych programów (np. Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności można otrzymać) bezzwrotną pożyczkę dla firm.

Możesz także zorientować się w kwestii wsparcia, udzielanego przez aniołów biznesu. Są to ludzie, którzy osiągnęli sukces w biznesie i teraz chcą dofinansować młodych przedsiębiorców. Aby uzyskać takie wsparcie, pomysł na biznes musi być wyjątkowo innowacyjny albo rozwiązywać ważny, społeczny problem.

Kredyt dla nowych firm - czy jest możliwy?

Co prawda banki mają w swojej ofercie kredyt dla firm na start, ale często wiąże się on z wieloma formalnościami, a banki niechętnie go udzielają. Wynika to z tego, że przedsiębiorstwo, które nie działa jeszcze na rynku jest dla banku wielką niewiadomą. Trudno przewidzieć, czy jego kondycja finansowa będzie na tyle dobra, aby kredytobiorca bez problemu spłacał raty.

Kredyt dla firm dużo łatwiej jest uzyskać, jeśli Twoja działalność będzie na rynku obecna już rok i nie będzie notowała strat. Wtedy bank będzie mógł zbadać Twoją historię przychodów i kosztów i jeśli będzie ona pozytywna, to chętniej pożyczy Ci pieniądze na rozwój.

Pamiętaj także, że kredyt dla nowych firm, który przeznaczysz na dowolny, związany z działalnością gospodarczą cel, możesz uzyskać także w firmie pozabankowej. Aby starać się o pożyczkę dla firm bez zaświadczeń nie musisz przedstawiać dokumentów księgowych, skarbowych ani biznesplanu. Nie jest także konieczny określony staż istnienia na rynku, o taką formę finansowego wsparcia możesz ubiegać się już od pierwszego dnia działalności.

Odwiedź stronę autora