Zakup wysokiej jakości pelletu nie należy do najłatwiejszych. Nie tylko w Poznaniu, ale i również na całym świecie, niemal każdy sprzedawca reklamuje swój towar jako wysokokaloryczny i wręcz doskonały. Niestety w wielu przypadkach tak wychwalany pellet jest zanieczyszczony, a w przyszłości może przyczynić się do problemów z piecem.

Pellet - popularne i ekologiczne paliwo

Kupując pellet, zawsze warto kierować się jedną złotą zasadą, która dotyczy tego, że dobry pellet, nigdy nie będzie miał niskiej ceny. Tego rodzaju tania biomasa najczęściej zawiera mieszankę płyt meblowych lub innych pokrewnych materiałów, które można pozyskać za znacznie niższą cenę, niż odpady z drzewa, przez co również końcowa cena pelletu ulegnie obniżeniu. Kolejną zasadą, którą warto mieć na uwadze, to wygląd pelletu, jeśli już na pierwszy pozór nie wygląda on zbyt ciekawie, zawiera dużą ilość pyłu, nierówne krawędzie lub postrzępione brzegi, oraz niemal rozpada się w ręce, to nie warto w niego inwestować.

Zakupiony pellet powinien pochodzić od producentów, którzy posiadają specjalne certyfikaty, potwierdzające jego jakość. W Poznaniu taką firmą jest mbwesolek.pl, a do takich certyfikatów należą:

- EN PLUS 1

- DIN PLUS

Pierwszy z nich używa się do oznaczenia pelletu, który jest najwyższej jakości, określany jest również jako czysta biomasa  i nie posiada żadnych domieszek, a jego cechą charakterystyczną jest wysoka kaloryczność. Natomiast drugi certyfikat, posiadają producenci, których pellet wytwarzany jest jedynie z czystych trocin, które są pozbawione kory, piasku, oraz innych możliwych zanieczyszczeń. Listę takich producentów, można znaleźć na stronie jednostek, które są odpowiedzialne za wydawanie tego rodzaju certyfikatów.

Aby wybrać odpowiednio wysoko jakościowy pellet (Poznań), warto zacząć od zagłębienia wiedzy na temat, cech charakterystycznych tego rodzaju paliwa. Pellet należy do materiałów opałowych, które produkowane są z odpadów drzewnych. Innym określeniem tej biomasy są sprasowane trociny, które są pocięte na drobne kawałeczki. Proces produkcji pelletu polega na rozdrobnieniu i specjalnym przygotowaniu materiału drzewnego, który jest uprzednio suszony, a w niektórych przypadkach, aby polepszyć jego jakość musi on przejść ponowne rozdrobnienie.

Dokonując zakupu pelletu, warto zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na workach. Producent, który jest uczciwy względem swoich klientów, na opakowaniu umieszcza nie tylko nazwę firmy, ale również numer certyfikatu, oraz to co on oznacza, jak i również dokładny numer seryjny, dzięki któremu możliwe jest zidentyfikowanie konkretnej partii, co może być niezwykle pomocne w przypadku potrzeby odszukania wadliwej partii.

Lampką ostrzegawczą, która może się pojawić w momencie zakupu, jest miejsce w którym pellet przechowywany jest w workach bez żadnych oznaczeń lub co gorsza luzem.

W dzisiejszych czasach, dobrej jakości pellet, można zakupić w internecie, prosto od producentów, którzy posiadają określone wyżej certyfikaty lub od firm stacjonarnych, gdzie można obejrzeć go na żywo. Ponadto zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, wiele producentów daje możliwość darmowego transportu we wskazane miejsce.

Pellet już od dawna jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów opału, zwłaszcza wśród osób, które interesują się tym tematem. A to wszystko dzięki temu, że charakteryzuje się on wysoką wartością kaloryczną, stosunkowo niską ceną, a także posiada właściwości, dzięki którym może być określany mianem - ekologiczny. Pellet nie odbiega od innych paliw, pod względem tego, że można go zakupić w różnej cenie i jakości.