Pandemia i pierwsze obostrzenia to był wyjątkowy sprawdzian rynku. Jednak na giełdzie akcje nie wszystkich firm poszły w dół. Na początku pandemii obniżył się WIG potem się ustabilizował, a nawet wrócił do normy. Obecnie dobrze sobie radzi m.in. Tauron.

Kto najbardziej ucierpiał kto zyskał

Epidemia dała się najbardziej we znaki branży turystycznej nawet doprowadzając do upadku niektórych firm tej branży. Chociaż sezon letni zaskoczył ciekawym zjawiskiem – niewielkie miejscowości turystyczne, zwłaszcza położone bliżej wody, zaroiły się od turystów. Tu wyraźnie zyskała prywatna baza noclegowa i mała gastronomia. Zresztą od początku pandemii polska gastronomia ucierpiała w mniejszym stopniu niż się spodziewano.

Obserwatorów zaskoczyło obniżenie dochodów taksówkarzy i firm taksówkarskich. Lżej niż się wcześniej spodziewano pandemię przeszły dotychczas zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne. Część z nich wykorzystała środki z tak zwanej „tarczy antykryzysowej”.

Kto zatem zyskał na epidemii? Przede wszystkim część firm sektora ochrony zdrowia, m.in. Biomed Lublin. Covid wpłynął na rozwój i powstawanie firm zajmujących się sprzedażą internetową. Najbardziej skorzystały te firmy, które jednocześnie posiadają zasobne własne magazyny.

W co inwestować w czasie pandemii

Niemała część z nas niepokoi się o swoje oszczędności – bojąc się galopującej inflacji. Zastanawiamy się, gdzie ulokować te pieniądze. Na pewno nie w lokaty bankowe, bo na tym można nawet stracić, za sprawą niskiego procentu oraz inflacji.

Śledząc ceny nieruchomości od początku 2020 roku okazuje się, że należą one do najmniej ryzykownych inwestycji, zwłaszcza grunt. Chociaż ziemia niekoniecznie musi szybko dawać zyski, ale jest na ogół pewna lokata kapitału.

Nie było rewolucji na rynku mieszkań i ich zakup pod wynajem nadal się opłaca. Tym bardziej, że w dużych miastach mieszkania przerobione na apartamenty na krótkookresowy wynajem stały się już poważną konkurencją dla hotelarzy, a klienci coraz częściej z tej oferty korzystają.

Już kilka lat temu złoto wróciło do łask jako lokata kapitału, choć historia pokazuje, że jego cena nie jest zbyt stabilna. Tu warto śledzić codzienne informacje na ten temat z Londynu.

Coraz większa grupa Polaków zastanawia się nad zakupem akcji firm i wydaje się, że to może ruszyć w pewnym momencie wręcz lawinowo. Oczywiście, by się tym zająć niezbędna jest pomoc specjalisty. Z inwestowaniem na giełdzie wiążą się dosyć skomplikowane procedury i konkretna wiedza.