Film dokumentalny autorstwa Tomasza i Marka Sekielskich, dotyczący wrażliwego tematu, jakim jest pedofilia w Kościele „Tylko nie mów nikomu” w ciągu 5,5 godzin od premiery wyświetlony został ponad 1 mln razy. Przypominamy – film udostępniony został na YouTubie, a autorzy zapowiedzieli jego kontynuacje i wszystko wskazuje na to, że już nad nią pracują.

W skrócie - film dotyka powszechnego problemu, jakim jest molestowanie przez duchownych i ukazuje przewinienia sprawców, którzy byli nagrywani ukrytymi kamerami. W niektórych przypadkach posądzeni nie wypierają się winy i mówią wprost, że molestowani sami tego chcieli. Dokument opowiada o takich osobach, jak były kustosz sanktuarium w Licheniu Eugeniusz M. oraz o Franciszku Cybuli, który pełnił funkcję spowiednika Lecha Wałęsy. Do informacji publicznej została przekazana też wiadomość o wniosku księdza Dariusza Olejniczaka, który skierował do papieża Franciszka prośbę, o przeniesienie do stanu świeckiego. Film opowiada również o znanych prześladowanych seksualnie postaciach, takich jak prawnik Andrzej Nowak, który po latach pomaga ofiarom molestowania.

Druga część filmu z wątkiem pod Pleszewem?

Na instagramowym profilu Tomasza Sekielskiego pojawiło się zdjęcie przedstawiające drona na tle pleszewskiej świątyni pw. Ścięcia Jana Chrzciciela. Kontynuacja filmu będzie nosiła nazwę "Zabawa w chowanego", której premierę zapowiedziano na jesień 2019r.. Czy Sekielski nagrywa jakiś wątek do swojego filmu w Pleszewie? Prawdopodobnie całej prawdy dowiemy się już niebawem, a póki co są to tylko domysły i opinie mieszkańców Pleszewa oraz okolic.

Reakcja księży na wywołujący sensację film

Tuż po premierze filmu grono duchownych szybko wydało oświadczenia, w tym między innymi prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Ich odpowiedzi dotyczyły oficjalnych przeprosin za winne grono duchownych.

Bracia Sekielscy  chcą stworzyć kontynuacje dokumentu z pieniędzy, które uda im się zebrać podczas zbiórki. „Tylko nie mów nikomu” wsparło w sumie 2,5 tys. patronów, wpłacając pieniądze za pośrednictwem platformy Patronite

- Nie będziemy uruchamiać kolejnej zbiórki na Patronite. W napisach końcowych w filmie podaliśmy numer konta, na który internauci mogą wpłacać pieniądze. Na Patronite nadal będziemy zbierać fundusze na kolejny film o SKOK-ach - powiedział jeden z braci Sekielskich.

Marek Sekielski poinformował również, iż bardzo poważnie myślą o rozmowach z Netflixem, ponieważ chcieliby, aby dokument został udostępniony nawet za darmo.
We wtorek Rada Press Club Polska podała do informacji ogólnej, że przyznała Markowi i Tomaszowi Sekielskim nagrodę specjalną za realizację dokumentu „Tylko nie mów nikomu”. Wyróżnienie ma zostać wręczone podczas gali już najbliższą środę, na której zostaną też przyznane coroczne nagrody Press Club Polska.