Postęp w medycynie pozwala robić rzeczy, które jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wydawały się niemożliwe.

W zeszłym roku lekarze z ostrowskiego szpitala operowali zaledwie 600-gramowego wcześniaka a w tym roku operowane przez ostrowskich chirurgów było jeszcze mniejsze niemowlę– ważące 500 gramów. 

Operacja ważącej zaledwie 500 gramów dziewczynki miała miejsce przy specjalnie podgrzewanym inkubatorze, przy którym stanął kilkunastoosobowy zespół z kilku oddziałów – chirurgów, neonatologów, pediatrów, anestezjologów i wyspecjalizowanych pielęgniarek.

-Dokonania medycyny przesunęły ten wiek – dla nas małe dziecko to już nie 2-kilogramowe, ale 1000-gramowe, ale ten przypadek to jest skrajne wcześniactwo – powiedział Witold Miaśkiewicz, kierownik oddziału chirurgii dziecięcej. – Jeszcze kilka lat temu granicą przeżywalności było właśnie 1000 gramów. Poniżej tej wagi, mimo wykonywanych operacji nie było możliwości, żeby utrzymać je przy życiu. Natomiast ta 500-gramowa dziewczynka przeszła pomyślnie operację, rośnie, wszystko funkcjonuje sprawnie na tyle, że może już ważyć ponad 800 gramów”.

Warto przypomnieć, że tylko 2 szpitale w Wielkopolsce posiadają oddział neonatologii III stopnia, jest to szpital ostrowski oraz jedna z klinik z Poznaniu.