W piątek 12 kwietnia około godziny 20:30 w Krotoszynie za przejazdem kolejowym na rondzie na ulicy Koźmińskiej kierujący samochodem osobowym marki BMW nastolatek prawdopodobnie wpadł w poślizg i wjechał w przydrożną latarnię oświetleniową.

Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie i 2 Patrole Policji. W miejscu wypadku tworzyły się spore korki zarówno od strony Koźmina Wielkopolskiego jak i Krotoszyna, dlatego też wprowadzono objazd od Krotoszyna przez Wróżewy z powrotem na DK 15.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zneutralizowali skutki kolizji. Podczas badania alkomatem okazało się, że kierujący BMW znajduje się pod wpływem alkoholu i nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a na dodatek jest dopiero w trakcie kursu na prawo jazdy, badanie alkomatem drugiego pasażera również wykazało, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Trzeci pasażer, siedział z tyłu i posiadał prawo jazdy.

Cała trójka została zabrana przez jeden z patroli policji na krotoszyński komisariat, a pojazd został odholowany administracyjnie przez pomoc drogą z Jarocina. W piątkowym zdarzeniu obyło się bez osób poszkodowanych.

Dwie osoby poszkodowane oraz rozbity samochód osobowy to bilans wypadku do jakiego doszło 13 kwietnia 2019 roku na drodze powiatowej pomiędzy Baszkowem a  Kobylinem. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło o godzinie 16:52.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia niezwłocznie zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz   zastępy z jednostek OSP Baszków i OSP Kobylin.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że samochód marki BMW uderzył stroną pasażera w przydrożne drzewo. W pojeździe podróżowały łącznie dwie osoby. W momencie przybycia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia jeden z mężczyzn znajdował się pod opieką ratowników medycznych natomiast drugi z uczestników zdarzenia pozostawał w zdeformowanej bryle pojazdu.  Droga powiatowa relacji Baszków – Kobylin była całkowicie zablokowana.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatora natychmiastowo przystąpili  do uwalniania pasażera znajdującego się w zdeformowanej bryle pojazdu. W czasie wykonywania dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych ratownik dbał o komfort psychiczny i termiczny przytomnego mężczyzny. Po usunięciu elementów konstrukcyjnych utrudniających ewakuację poszkodowany został przetransportowany do karetki pogotowia na noszach typu deska z jednoczesną stabilizacją odcinka szyjnego kręgosłupa. Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego po wykonaniu badań podjął decyzję o hospitalizacji uczestników zdarzenia. W dalszej części działań z jezdni usunięto elementy karoserii samochodowej oraz płyny eksploatacyjne. Na tym interwencję trwającą łącznie 2 godziny i 29 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Źródło:
Wypadek Krotoszyn: Materiały własne.
Wypadek Baszków-Kobylin: PSP Krotoszyn.