Właściciele praw autorskich głośno domagają się wprowadzenia zakazu pobierania mp3 z popularnego serwisu internetowego jakim jest YouTube. Wytwórnie muzyczne takie jak Warner Bros, UMG i Sony Music złożyły pozew sądowy przeciw stronie www, która umożliwia szybko i łatwo pobrać plik .mp3 z YouTube.

Organizacja, która zajmuje się ochroną praw autorskich, tj. RIAA nazwała stronę youtube-mp3.org największą stroną do pobierania plików mp3 z YouTube. Według statystyk podaje się, że miesięcznie z tej witryny korzysta nawet 60 milionów użytkowników.

Cały ten pozew wzbudził również zainteresowanie europejskich organizacji, które zajmują się ochroną praw autorskich. Formalne ostrzeżenie dla serwisu youtube-mp3.org w tej sprawie postanowiło też wydać Brytyjskie BPI i prawdopodobnie z ich strony też może pojawić się pozew.

Według wszelkich danych i dostępnych statystyk strona youtube-mp3.org posiada bardzo duże udziały w szerzeniu piractwa na świecie i odpowiada za 40% wszystkich spiraconych utworów muzycznych.

Wszystkie wyżej wymienione wytwórnie w pozwie domagają się 150.000 $  odszkodowania od pirackiej strony oferującej możliwość pobierania plików MP3 z YouTube za każdy przypadek naruszenia prawa autorskiego, który został udowodniony.

Oprócz tego w pozwie zaznaczono też 304 utwory muzyczne, które zostały nielegalnie przetworzone przez serwis i w ten sposób naruszone zostały prawa autorskie.

Jeżeli pozew zostanie rozpatrzony na korzyść wytwórni możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości, że pojawią się kolejne takie pozwy o zamknięcie innych serwisów internetowych oferujących pobieranie plików MP3 z YouTube.

Jak na razie nie wiemy jeszcze jaką decyzję podejmie sąd odnośnie całej sprawy.