Mural opatrzony wierszem w dwóch językach: polskim i hebrajskim pojawi się w Ostrowie Wielkopolskim. Malunek poświęcony tamtejszej społeczności żydowskiej stworzy izraelska artystka Nitzan Mintz. Zacznie w najbliższych godzinach. Odsłonięcie muralu zaplanowano na wtorek.

Mural namaluje na ścianie budynku sąsiadującego z Forum Synagoga. Odnowiony obiekt jest symbolem społeczności żydowskiej w mieście, ale też dialogu i tolerancji, a od kilku lat miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Nitzan Mintz na murze namaluje wiersz. – Takie murale tworzy właśnie ta artystka. Wiersze inspirowane miejscem i jego historią, ale trudno doszukiwać się w nich dosłowności. Napisała go na podstawie materiałów, które otrzymała i będzie on dedykowany miejscu, ostrowskim Żydom oraz współczesnym mieszkańcom miasta – wyjaśnia Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury. – Żeby mural powstał weszliśmy we współpracę z fundacją Urban Forums z Łodzi, które to miasto było pionierem jeśli chodzi o tworzenie murali powstających przy jakiejś okazji i niosących treść.

Taki też ma być mural ostrowski. Delikatny, ale wyrazisty w treści. I ma korespondować z przestrzenią, w której zostanie stworzony. Jego utworzenie wspiera Ambasada Izraela w Polsce.

Odsłonięcie muralu zaplanowano na 24 kwietnia o godz. 19.00.