Od drugiej połowy lipca br. aż 1165 osób z południowej Wielkopolski przystąpiło do egzaminów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy w Ośrodku Ruchu Drogowego w Miliczu. Najwięcej z Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina.

Zdawalność w filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Jelenia Góra oddział w Miliczu wynosi, według wyliczeń na koniec listopada, około 49 procent. Miesięcznie pozytywnie egzamin na prawo jazdy w Miliczu zdaje około 280 osób z Milicza i okolicznych powiatów, w tym przede wszystkim powiatów południowej Wielkopolski. Oczywiście najwięcej kursantów pochodzi z Dolnego Śląska , czyli z Trzebnicy, Oleśnicy, Żmigrodu, Oławy i o dziwo z samego Wrocławia, stolicy regionu.

Dla porównania poniżej przedstawiamy zdawalność w Kaliszu (dane za 2015 rok):
1- Egzamin teoretyczny, 2-egzamin praktyczny. Milicki oddział WORD został otwarty 20 lipca, a pierwszy historyczny egzamin odbył się 25 lipca. Zdał go kursant z Jezior w powiecie rawickim.
Od pierwszego dnia ośrodek cieszy się dużym powodzeniem kursantów nie tylko z Milicza, ale również z południowej Wielkopolski.
– Miesięcznie w Miliczu przeprowadzamy około 600 egzaminów praktycznych. Zdawalność wynosi około 49 proc. i jest najwyższa wśród naszych wszystkich oddziałów. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni poziomem przygotowania kursantów, którzy zdają w Miliczu. Poziom umiejętności kursantów z Wielkopolski w niczym nie odbiega od ogółu – powiedział nam dyrektor WORD Jelenia Góra Robert Tarsa, dodając, że wysoka zdawalność jest wyłącznie zasługą bardzo dobrze pracujących szkół nauki jazdy w regionie.
– Tak naprawdę wszystko zależy od poziomu przygotowania zdających przez instruktorów. My podczas egzaminu jedynie weryfikujemy wiedzę nabytą podczas kursu – dodaje dyrektor Robert Tarsa.

Jak wynika z przedstawionych nam danych w Miliczu zdają egzaminy kursanci nabywający umiejętności w Krotoszynie, Pleszewie, Ostrowie Wielkopolskim, Rawiczu, Jarocinie i Ostrzeszowie (stamtąd pochodzi najwięcej kierowców), ale również w Poznaniu, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Gostyniu, Kole, Szamotułach i Lesznie. Jednym słowem, w Miliczu zdaje połowa szeroko rozumianej południowej Wielkopolski.
– Oczywiście w Miliczu póki co można podejść do egzaminów tylko na prawo jazdy z kategorii B, dlatego instruktorzy nie rezygnują całkowicie z Kalisza. Kiedyś w Kaliszu było ok. 33 proc. zdawalności, a teraz w Miliczu jest szacunkowo ok. 60 proc. Dokładne dane poznamy w nowym roku. U nas znaczna większość osób prawo jazdy na kategorię B zdaje w Miliczu – poinformował nas Zenon Maśniak, właściciel firmy OSK AS.
W okresie od 22 lipca do 22 listopada w Miliczu egzaminy na prawo jazdy zdawało 1165 osób pochodzących z Wielkopolski. Do egzaminu teoretycznego przystąpiło 421 osób, z których zdało go 244 osoby (59,22 proc.), natomiast do egzaminu praktycznego podeszły 744 osoby pochodzące z Wielkopolski. Powiodło się 473 osobom (64,01 proc.), natomiast na placu poległo 136 osób, zaś w mieście 131. Pięciu osobom odechciało się zdawania i do egzaminu nie przystąpiły.

Źródło: krotoszyn.naszemiasto.pl