W tym roku szykuje się nam sporo wydarzeń i uroczystości związanych z historią Polski, jak Stulecie Odzyskania Niepodległości (1918-2018) czy stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego (1918-2018). W wielu miejscach w kraju z ww. okazji odbędą się uroczystości o charakterze patriotycznym, wystawy, apele czy koncerty.

Dla Gminy i Miasta Odolanów to wyjątkowy rok także z innego powodu - w maju będziemy świętować 125. rocznicę urodzin generała Kazimierza Glabisza (chociaż rocznica urodzin przypada dokładnie 10 lutego, to ze względów organizacyjnych uroczystości odbędą się wiosną), znamienitego odolanowianina, bliskiego współpracownika marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitnego wojskowego i zasłużonego działacza sportowego II Rzeczypospolitej. Także w tym roku przypada 10. rocznica sprowadzenia prochów Generała do Polski oraz 20. rocznica odsłonięcia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Generała na odolanowskim Rynku.

Uroczystości rocznicowe: DNI GENERAŁA KAZIMIERZA GLABISZA odbędą się w dniach 25-27 maja 2018 roku i połączone będą z XXIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Turniejem Piłki Nożnej im. Gen K. Glabisza. W programie obchodów znajdą się również: konferencja, wystawa fotografii, apel pamięci i wiele innych pomniejszych wydarzeń.

 

Dla podkreślenia rangi wydarzenia Dni Generała Kazimierza Glabisza
swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda,
przyznając uroczystości
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

 

Więcej informacji na temat tegorocznych obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości: TUTAJ

Informacje na temat Patronatu Narodowego Prezydenta RP: TUTAJ

  • Patronat Narodowy Prezydenta RP
  • List z Kancelarii Prezydenta