XXI wiek stoi pod znakiem poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Odejście od tradycyjnych sposób dostawy prądu elektrycznego związane jest z rosnącą popularnością fotowoltaiki oraz pomp ciepła. Zwłaszcza, ostatnie rozwiązanie budzi duże emocje oraz pytania, głównie za sprawą relatywnie dużych kosztów instalacji, jakie trzeba ponieść na początku oraz zdecydowanie długiego okresu zwrotu w codziennej eksploatacji.

Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła?

Każda osoba decydująca się na zastosowanie rozwiązania w postaci pompy ciepła powinna podejść do tej kwestii bardzo świadomie. Należy przeanalizować koszty z tym związane oraz ewentualne alternatywne rozwiązania. Większość ekspertów w tej dziedzinie zgodnie podtrzymuje opinię, że jest to inwestycja opłacalna, jeśli do naszego gospodarstwa domowego nie możemy podpiąć instalacji gazowej. Należy też zwrócić uwagę, że konieczne będzie wykazanie się cierpliwością w zakresie skutków finansowych inwestycji. Nie odczujemy ich w ciągu kilku miesięcy czy nawet dwóch, trzech lat. Właśnie z uwagi na liczne dylematy w tym zakresie, często argumentem kluczowym jest ekologia. Co prawda do obsługi urządzenia konieczny jest węgiel, jednak jego udział w procesie jest znikomy (około 15 procent).

Decyzja o zastosowaniu pompy ciepła zapada najczęściej w trakcie remontu kotłowni lub poddaniu domu termomodernizacji. Najciekawszą propozycją są pompy typu powietrze-woda. W swoim działaniu wykorzystują powietrze z zewnątrz budynku. Są one, więc, bardziej atrakcyjne technicznie od pomp solanka-woda, które wymagają montażu sond pionowych oraz kolektora gruntowego. 

Podsumowując przy podejmowaniu decyzji o montażu, należy mieć na względzie następujące korzyści płynące z działania pompy ciepła w naszym domu:

  1. Bardzo dobra alternatywa dla kotłów zasilanych propanem lub olejem. Zdecydowanie, zauważymy różnice w naszym budżecie oraz najbliższym środowisku.
  2. Montując pompę ciepła nie musimy rezygnować z dotychczas posiadanych źródeł dostarczania ciepła. Mogą one pracować jednocześnie. Przyjmuje się, że pozwala to na redukcję kosztów ogrzewania nawet do 60 procent.
  3. Pompa ciepła powietrze woda będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli grunt, na którym położony jest budynek, nie jest dużych rozmiarów. 

4,  Z uwagi na fakt, iż jej instalacja stanowi modernizację w zakresie standardowych źródeł energii, możliwe jest uzyskanie rekompensaty na jej montaż w ramach programów rządowych, na przykład "Czyste powietrze".

  1. Autonomiczne zastosowanie pompy ciepła pozwoli na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych związanych z rachunkami za prąd. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Właśnie dlatego nie możemy oczekiwać natychmiastowego zwrotu kosztów.

 

Rozstrzygając kwestię montażu opisanego urządzenia warto zapoznać się szczegółowo z ofertą rynku. Jeśli nie posiadamy wiedzy specjalistycznej w tym zakresie, warto poprosić o pomoc w doborze sprzętu i obliczeniu rentowności inwestycji specjalistę, który ma doświadczenie w montażu sprzętu.