Na zakup 740 nowych radiowozów dla drogówki Komenda Główna Policji przeznaczyła ok. 78 mln zł. z czego 66,5 mln. zł. będzie pochodziło z funduszy europejskich. Teraz jest przygotowywana dokumentacja do wniosku o dofinansowanie tego projektu. Nie oznacza to jednak, że dotychczas używane przez tę służbę alfy romeo 159 z radarem iskra trafią na złomowisko.

W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy kupić 600 samochodów osobowych oznakowanych oraz 140 samochodów nieoznakowanych z wideorejestratorem- powiedział  młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Stare alfy romeo 159 wyposażone w radar iskra, których drogówka używa od 2010 r. będą nadal eksploatowane. Zgodnie bowiem z zarządzeniem Komendanta Głównego Policji samochód policyjny można wycofać z eksploatacji wtedy, gdy przekroczy on określony wiek albo osiągnie określony przebieg, czyli 300 tys. km. Tymczasem  Alfy należące do drogówki mają obecnie średnio 150 tys. km przebiegu w ciągu 6. lat.

Drogówka dysponuje teraz 118 Alfami 159, których sumaryczny przebieg wynosi  17 936 355 km. Oznacza to, że przeciętny samochód przejechał na służbie ok. 152 tys. km. Musi więc przejechać prawie drugie tyle. Wcześniej może zostać wycofany z ruchu tylko pod warunkiem, że jego stan techniczny uniemożliwi dalszą eksploatację.

KGP zapewnia, że pojazdy policji są stale wymieniane. W latach 2012-2014 służba ruchu drogowego dostała 124 różne pojazdy m.in. 94 nieoznakowane samochody osobowe z wideorejestratorem, 15 motocykli, 8 ambulansów pogotowia ruchu drogowego, które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt ułatwiający zabezpieczanie terenu wypadków. Ponadto policjanci zostali wyposażeni w 7 samochodów dla techników drogowych i dla ekologii. Taki specjalistyczny radiowóz jest rodzajem małej stacji diagnostycznej, znajduje się w nim bowiem m.in. w dymomierz, analizator spalin i miernik poziomu dźwięku pojazdów. Tylko w 2015 roku kupiono 1879 różnych pojazdów za 132 mln zł, z czego ok. 320 trafiło do drogówki.