Pojezierze Wielkopolskie i Nizina Południowowielkopolska to tereny, na których znajduje się wiele zbiorników wodnych, takich jak jeziora i stawy. Poza tym atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy jest dorzecze środkowej i dolnej Warty.

W województwie wielkopolskim znajduje się wiele miejsc, gdzie można wybrać się na ryby. Część łowisk to obiekty komercyjne, a część należy do Polskiego Związku Wędkarskiego. A jakie łowiska w Wielkopolsce są szczególnie polecane?

Polecane łowiska PZW w Wielkopolsce

Jezioro Niepruszewskie to jeden z obiektów, który należy do bazy łowisk PZW. Jest to naturalny zbiornik o rynnowym dnie i powierzchni aż 240 ha. Maksymalna głębokość jeziora to 5,2 m. W pobliżu znajdują się pole namiotowe i domki letniskowe, dzięki czemu na łowisku spędzić można więcej niż jeden dzień. Stanowiska wędkarskie zorganizowane są wzdłuż linii brzegowej gęsto porośniętej trzciną. Łowienie nie należy więc do najłatwiejszych, ale da się za to złapać bardzo dorodne sztuki amura, karasia, karpia czy leszcza. Ponadto w zbiorniku tym występują m.in. szczupak, sandacz i węgorz. Na łowisku dostępna jest wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego.

Inny akwen należący do PZW to łowisko na Jeziorze Zaleskim. Ma ono powierzchnię przekraczającą nieco 186 ha. W jeziorze występują różne gatunki ryb. Złowimy tam duże karpie, amury, szczupaki czy węgorze. Taki stan możliwy jest dzięki zarybianiu zbiornika dwa razy w roku (wiosną i jesienią) przez Nadnotecki Okręg PZW w Pile. 

Zbiornik Stare Miasto zbudowany został jeszcze przed wojną jako zbiornik retencyjny na rzece Powie. Ma on aż 100 ha powierzchni, a największa głębia to 13 m. Początkowo w zbiorniku łowić można było okonia, później w wodach tych zaczęły dominować płoć (zwłaszcza wczesną wiosną) i karp. Na łowisku zorganizowanych jest kilkanaście stanowisk wędkarskich. 

Na rybę w Poznaniu i okolicach

Aby złowić dorodną rybę, nie trzeba ruszać się zbyt daleko od Poznania, a dwa łowiska dostępne są nawet w granicach miasta. Komercyjne łowisko Stawy Dębina znajduje się na zachodnim brzegu Warty. Składa się ono z 4 stawów o nazwach: Grundela, Słoneczny, Borusa i Dębowy. Już od 1992 roku Stowarzyszenie Miłośników Dębiny rozpoczęło zarybianie tych stawów karpiami. Szczególnie dużymi okazami zarybiane są stawy Borusa i Dębowy. Poza karpiem na łowisku Stawy Dębina złapać można płoć, okonia, leszcza, amura i jazia. Ogólna powierzchnia wszystkich stawów wynosi 10 ha, a maksymalna głębokość to 4 m. Właściciele łowiska dopuszczają używanie jednocześnie dwóch wędek, natomiast zakazane jest łowienie metodą spinningową. Oprócz tego wędkarz musi posiadać matę z bokami ustawionymi tak, aby uniemożliwić wysunięcie się ryby (typu wanienka lub kołyska), a także podbierak.

Drugie łowisko w granicach administracyjnych Poznania nosi nazwę Szachty i powstało w miejscu dawnych kopalni odkrywkowych. Powierzchnia łowiska to 15 ha, a maksymalna głębokość wynosi 6,5 m. W związku z tym, że dno zbiornika jest mocno pofałdowane i gęsto porośnięte przez roślinność wodną, przeznaczone jest raczej dla bardziej doświadczonych wędkarzy. Na łowisku wyznaczono 30 stanowisk z pomostami, na których swobodnie przebywać mogą po dwie osoby. Obok każdego stanowiska wyznaczono miejsce na rozbicie namiotu. Poza tym da się łowić również z łodzi. W łowisku dominuje karp, a największy złowiony okaz ważył 25,6 kg. Do każdego stanowiska bez problemu dojedziemy samochodem, a gospodarze łowiska zapewniają toalety i prysznic, gdzie można odświeżyć się po kilkugodzinnej zasiadce.