Poseł Łukasz Schreiber poinformował o zmianach wyroku dla osób, które skazane są za pedofilię. Rada Ministrów przyjęła we wtorek nowelizację kodeksu karnego, która zakłada podniesienie najwyższej kary pozbawienia wolności z 25 do 30 lat. Znaczącej zmianie ma ulec także dolna granica wyroków za gwałty i przestępstwa na dzieciach. Ile będzie trwała najniższa kara?

Wyroki za  gwałty na nieletnich zaostrzone

Znaczny wpływ na planowane zmiany ma film dokumentalny braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu''. Jarosław Kaczyński, oficjalnie poinformował o konkretnych planach, które mają na celu wprowadzenie surowszych kar dla pedofilii. Projekt ustawy był jednak przygotowywany już wcześniej – 26 stycznia.

Dolna granica kary za przestępstwa seksualne na nieletnich wynosi obecnie od trzech miesięcy do pięciu lat. Nowelizacja zapowiada, że najniższa kara będzie zaczynać się od ośmiu lat, a próg wieku ofiar zostanie zmieniony z 15 na 16 lat. Jarosław Kaczyński podkreślał, że molestowanie nieletnich, to problem zarówno w przypadku małych, jak i już starszych ofiar.

 - Na Radzie Ministrów przyjęliśmy obszerną nowelizację kodeksu karnego, która zakłada podwyższenie górnej granicy kar z 25 do 30 lat. Tak zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS będzie w stosunku do pedofilii. Czy opozycja znów się wstrzyma od głosu, jak było przy rejestrze pedofilów – napisał na Twitterze Łukasz.