Dzisiaj, 26 marca w siedzibie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie podczas konferencji z dziennikarzami minister Andżelika Możdzanowska zapowiedziała, że trzy obwodnice: Krotoszyna, Kobylina i Koźmina Wielkopolskiego znalazły się na liście zadań inwestycyjnych w trybie pilnym.

Na ten cel Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarezerwowała 25 000 000 złotych. Podczas konferencji Andżelikę Możdżanowską wspierały dwie wpływowe radne z Rady Miejskiej w Krotoszynie - Sławomira Kalak oraz Radna Rady Miejskiej w Sulmierzycach - Karolina Zaborek-Kulawska.

Parlamentarzystka nie ukrywała, że jej wizyta związana jest z nadchodzącymi wyborami do europarlamentu, które odbędą się 26 maja 2019r. Minister Andżelika Możdzanowska będzie walczyć o mandat z drugiego miejsca z listy PiS i konsultacjami w sprawie programów, które dedykowane są dla seniorów, a także nowej ustawy o kołach gospodyń wiejskich.

Najważniejszą sprawą dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego są jednak obwodnice, o których Możdzanowska mówi, że powinny zostać zrealizowane w trybie pilnym, a mowa tutaj o budowie obwodnic miast w ciągu DK 15 i DK 36 na terenie powiatu krotoszyńskiego i dróg S11 (obwodnicy Kalisza) oraz DK 11 w okolicy Jaraczewa.

–W porozumieniu z premierem Morawieckim oraz we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przygotowujemy pilnie do realizacji 7 zadań inwestycyjnych związanych z opracowaniem dokumentacji projektowej obwodnic na terenie południowej Wielkopolski. Na tej liście znajdują się obwodnice Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa oraz Kobylina. W sumie do zaprojektowania jest 60,5 km nowych dróg, przy czym w przypadku Koźmina Wielkopolskiego musimy dokumentację jedynie zaktualizować, natomiast w przypadku Krotoszyna i Kobylina opracować od nowa. Szacunkowy koszt przygotowania dokumentacji projektowej obwodnic na terenie powiatu krotoszyńskiego to 25 mln zł – mówiła minister Możdżanowska

W Koźminie Wielkopolskim działki pod przyszłą obwodnice zakupione zostały już 10 lat temu i to już najwyższy czas na zrealizowanie właśnie tej inwestycji.

–Ja podejmuję się dopilnować realizacji tych planów, dla mnie jest to priorytet. Mieszkańcy już za długo na to czekają – przekonywała z energią posłanka ziemi kępińskiej.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego miałaby mieć długość blisko 6 kilometrów i kosztować co najmniej 5 600 000 złotych, a obwodnica Zdun, Cieszkowa i Krotoszyna to długość aż 18 kilometrów.

–To są ustalenia poczynione z Generalną dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Do listy zadań realizowanych w ciągu drogi krajowej nr 36 oprócz Kobylina dopisano również obwodnicę Miejskiej Górki. To pilne obwodnice, tak to w ministerstwie nazywamy – przekonywała minister Możdżanowska