Na terenie, gdzie działa firma "Eko Siódemka" do gospodarstw domowych wysyłane są pisma z informacją o konieczności wymianie starych i metalowych pojemników na śmieci na nowe, plastikowe, a koszta związane z wymianą takiego kubła musi ponieść właściciel nieruchomości.

Na terenie gmin Krotoszyn, Sulmierzyce, Zduny, Kobylin oraz Cieszków działa Międzygminny Związek "Eko Siódemka" i to właśnie tam właściciele swoich domów, którzy posiadają stare kosze na śmieci (metalowe) są zobowiązani dostosować się do nowego regulaminu, który obowiązuje w tym związku.

Nowy pojemnik wymaga pewnych norm, które są zgodne z przepisami prawa, mają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną zgodnie z normą PN-EN 840, a także pojemność od 120 -1100 litrów, gdzie zlokalizowanych jest nie więcej niż 7 lokali. Ta norma to gwarancja, że pojemnik posiada odpowiednią konstrukcję umożliwiającą zaczep i jest przystosowany do mechanicznego opróżniania poprzez chwytaki grzebieniowe.

Przedstawione wyżej argumenty są głównie powodem wymiany, a na dodatek kierownik z "Eko Siódemki" - Magdalena Minta zwraca uwagę na to, że większość z tych starych i metalowych pojemników na śmieci jest już po prostu zniszczona i niezdatna do używania.

Obecnie pracownicy firmy, która zajmuje się wywozem śmieci muszą każdy taki kosz podnosić i opróżniać ręcznie.

W powiecie krotoszyńskim jest kilka firm oraz sklepów zajmujących się sprzedawaniem pojemników na śmieci tzw. "zmieszane", np. PGKiM, Bricomarche, czy Centnas, a ceny wynoszą od 108-140 złotych. Jest też możliwość dzierżawy takiego kosza na śmieci, za co "Eko Siódemka" bierze opłatę w wysokości 2,50zł brutto miesięcznie (standardowe 120l kosze). Wraz z większą pojemnością pojemnika zwiększają się oczywiście również koszta, czyli przy zakupie 240 litrów zapłacimy około 150 złotych, a za 360 litrów ok. 200 złotych.

Co zrobić ze starym koszem? Najlepszym pomysłem będzie wywieźć go na złom lub oddać do utylizacji.


Więcej informacji na temat wymiany kosza można zdobyć w:
Krotoszyn:
Miejsce:
ul. Kołłątaja 7, 63-700 Krotoszyn,
Kontakt: tel. 62 722 66 32.

Kobylin:
Miejsce:
budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Aleje Powstańców Wlkp. 47,
Kontakt: tel. 533 914 939.

Sulmierzyce:
Miejsce: 
siedziba Urzędu Miejskiego w Sulmierzycach, Rynek 11,
Kontakt: tel. 533-914-073.

Zduny:
Miejsce: siedziba Urzędu Miejskiego, Rynek 2,
Kontakt: tel. 533 914 429.

Cieszków:
Miejsce: siedziba Urzędu Gminy, ul. Grunwaldzka 41,
Kontakt: tel. 533 914 072.