Ratownicy pojawiający się na miejscu zdarzenia, szybko opuszczają czerwony pojazd i przystępują do działania. W takich sytuacjach zauważyć można strażaków w specjalnych kombinezonach.

Ubiór w pracy strażaków ma fundamentalne znaczenie. Inny kombinezon sprawdzi się do gaszenia pożaru, piłowania powalonych drzew, nurkowania czy usuwania chemikaliów. Od jakości ekwipunku zależy bezpieczeństwo członków jednostki oraz ich zdolność do niesienia pomocy. Nieodpowiednio dostosowany sprzęt albo jego brak, utrudniłby lub wręcz uniemożliwił podjęcie akcji. Wysoka jakość wyposażenia gwarantuje możliwość podjęcia skutecznej akcji przy zachowaniu bezpieczeństwa. Warto więc postawić na skuteczne rozwiązania, które przydadzą się w różnych okolicznościach.

Ratunek na wysokości — szelki bezpieczeństwa

Ramię podnośnika nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Czasami do poszkodowanych trzeba dotrzeć np. z powietrza albo pracować na dużych wysokościach. Jest to bardzo złożone i wymagające zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, a także sprawnego wyposażenia. Jednym z jego elementów są szelki bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia, czy sprzęt spełnia normy PN-EN 361 oraz 813. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na certyfikat CE, co sprawia, że ekwipunek sprawdza się nawet podczas najbardziej wymagających interwencji na wysokościach. Szelki powinny być na tyle uniwersalne, że w łatwy sposób dostosujemy je do indywidualnych potrzeb strażaka. Do tego celu przydatne będą regulowane pasy barkowe i udowe, a także tylna klamra zaczepowa. Szelki bezpieczeństwa muszą umożliwiać pracę w zawieszeniu.

Strój strażaka na każdą misję

Nie ma jednego uniwersalnego kombinezonu, który sprawdzi się we wszystkich okolicznościach. W końcu ratownik w ciężkim oprzyrządowaniu nie może nurkować, a do walki z ogniem przyda się dodatkowo zabezpieczona odzież ze specjalnych ognioodpornych materiałów. Na co dzień strażacy noszą uniformy tzw. koszarowe, które dają dużo więcej swobody. Ponadto, na służbie przydają się m.in. odblaskowe kamizelki, które poprawią widoczność strażaków po zmroku, gdy ci np. kierują ruchem. Na chłodne dni i rutynowe zadania lub ćwiczenia, przydatny będzie polar, który zapewni odpowiednią termoizolację.

Strażacy przygotowani są na różne ewentualności. Ulewny deszcz nie może być przeszkodą w trakcie akcji ratunkowej. Przyda się wówczas sztormiak, który odprowadzi nadmiar wody i znacząco ochroni przed wsiąkaniem wody w garderobę ratownika. Dzięki temu może on pracować w trudnych warunkach przez dłuższy czas. Odzież w straży pożarnej ma duże znaczenie i jest dostosowywana do konkretnych okoliczności. Od wysokiej jakości elementów wyposażenia zależy bezpieczeństwo strażaków oraz ich zdolność do niesienia pomocy.

Straż Pożarna cieszy się dużym szacunkiem wśród społeczeństwa na całym świecie. Dobra opinia o pracy ratowników wzięła się z ich dokonań. Wiedza i doświadczenie połączone z odwagą, dają świetne rezultaty. Jednak efekty nie byłyby możliwe, gdyby nie wysokiej jakości sprzęt w tym strój strażaka, który pozwala nieść pomoc na wysokościach czy w trakcie pożaru. Warto więc zadbać, aby jednostka wyposażona była w najlepszy ekwipunek. Bezpieczeństwo to kwestia pierwszorzędna.