Uszkodzone dwa samochody, rower i skrzynka gazowa na budynku wielorodzinnym to bilans wypadku z udziałem dziewięciu osób, który miał miejsce na ulicy Konstytucji 3-go Maja w Krotoszynie. Przebieg zdarzenia do którego doszło 23 kwietnia 2019 roku o godzinie 15:05 to swego rodzaju efekt domino, gdyż w przemieszczający się pojazd uderzył drugi samochód jadący w tym samym kierunku, siła uderzenia była tak duża, że pierwszy pojazd wypadł z drogi i potrącił poruszającą się chodnikiem rowerzystkę następnie uderzył w skrzynkę gazową znajdującą się na budynku wielorodzinnym.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował  dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z jednostki OSP KSRG Krotoszyn.

Do zdarzenia doszło po godzinie 15. Bardzo szczegółowo okoliczności i przebieg zdarzenia wyjaśnia krotoszyńska policja. Jak się okazuje winnym jest 16-letni mieszkaniec Krotoszyna, który kierował samochodem marki audi.

-Podróżował on z czwórką pasażerów, również niepełnoletnimi. W pewnym momencie nie zapanował nad autem i wjechał w tył samochodu marki fiat punto kierowanego przez inną mieszkankę Krotoszyna. Ta również przewoziła czwórkę pasażerów. Siła uderzenia była tak duża, że fiat panda zjechał na ścieżkę pieszo-rowerową i wjechał w jadącą rowerzystkę, a następnie uderzył w ścianę budynku - informuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że na drodze powiatowej w centrum miasta doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych i jednośladu, uszkodzona jest również skrzynka gazowa. Ruch drogowy w miejscu zdarzenia odbywał się wahadłowo. W momencie przybycia jednostek straży pożarnej na miejscu nie było innych służb ratunkowych.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonali oceny stanu osób uczestniczących w zdarzeniu i sprawdzili przy użyciu urządzeń pomiarowych szczelność instalacji gazowej znajdującej się na budynku. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia przyłącza gazowego i ratownicy mogli skupić swoją uwagę na uczestnikach zdarzenia. Pozostałe czynności związane z uszkodzoną powierzchownie instalacją na obiekcie przejęło pogotowie gazowe zadysponowane w pierwszej fazie działań.  Po ocenie stanu uczestników zdarzenia przystąpiono do udzielania  osobom poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu służb medycznych poszkodowanych przekazano pod opiekę kierownika zespołu. W dalszej części działań po zakończeniu czynności dochodzeniowych realizowanych przez funkcjonariuszy Policji uszkodzone pojazdy przemieszczono poza obręb jezdni i usunięto z nawierzchni drogi elementy karoserii samochodowej i płyny eksploatacyjne. Instalacja gazowa na budynku wielorodzinnym została zabezpieczona przez pracowników Pogotowia Gazowego. Po usunięciu zagrożenia działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej trwające łącznie 2 godziny i 46 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Źródło: psp.wlkp.pl, fragment i cytat krotoszyn.naszemiasto.pl