Przez lata przywykliśmy do obecności w kuchni miksera, robota, a w łazience pralki. Te przedmioty były pomocą w przygotowaniu posiłków, czyszczeniu odzieży czy sprzątaniu. Teraz możliwości sprzętów gospodarstwa domowego są znacznie większe. Wiele z nich można połączyć w skomunikowaną sieć i sprawić, że będą pracowały bez udziału człowieka. Smart Home przestał więc już być futurystyczną mrzonką, a producenci sprzętów gospodarstwa domowego prześcigają się w praktycznych rozwiązaniach, które ułatwiają prowadzenie domu.

Pomysłów na to, jak ułatwić wszelkie prace domowe jest mnóstwo. Np. robot do odkurzania S’SPECIAL chill pro RB 7028 firmy SEVERIN. Urządzenie nie tylko bardzo cicho pracuje, ale przede posługuje się wszystkim inteligentną nawigacją. Sprząta bez udziału człowieka i jest nawet o 40% bardziej wydajny niż tradycyjne odkurzacze.

Lodówki też mogą być „smart”. Model Family Hub T9000 produkcji Samsunga już niebawem trafi na rynek. Wtedy jej użytkownicy przekonają się, jak praktyczne jest np. przeglądanie zdjęć, robienie notatek lub nawet rozmowy telefoniczne za pośrednictwem umieszczonego na drzwiach chłodziarki ekranu dotykowego. Można będzie na nim także przeglądać przepisy kulinarne albo sprawdzać zawartość lodówki. Za każdym razem, kiedy użytkownik zamyka jej drzwiczki, znajdujący się wewnątrz chłodziarki aparat robi zdjęcie jej zawartości, dzięki czemu bez trudu można się upewnić, czy znajduje się w niej wszystko, czego będziemy potrzebowali do przygotowania kolejnego posiłku.

Trend Smart Home nie ominął również pralek. Zbadano, że ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie inteligentnymi pralkami wzrosło aż 141 razy. Największy wzrost popytu zanotowano w czerwcu 2016 roku. Mimo, że odsetek inteligentnych urządzeń wśród tradycyjnych pralek jest bardzo niewielki, rosnąca tendencja jest bardzo wyraźna.

Inteligentna pralka nie tylko sama dozuje niezbędną ilość proszku do prania lub płynu do płukania, ale dzięki specjalnej  aplikacji potrafi powiadomić użytkownika o kończących się zapasach np. proszku czy płynu do płukania, a nawet… samodzielnie zamówić je w sklepie internetowym. Samsung stworzył nowoczesną i bardzo funkcjonalną kolekcję pralek AddWash, które mają dodatkowe drzwiczki, dzięki czemu nawet podczas prania można dorzucić do niej więcej ubrań albo dolać płynu do płukania. Naturalnie, te modele są sterowany za pomocą apki, co umożliwia zdalny wybór programów i funkcji z dowolnego miejsca, a także śledzenie prania na ekranie smartfona.