Jesień to idealna pora roku na uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Temperatura nie jest już tak wysoka jak latem i z powodzeniem można przebywać na słońcu przez wiele godzin. Jest to jednak sezon charakteryzujący się dużą zmiennością warunków atmosferycznych, które w szczególności mogą być problematyczne dla biegaczy. Aby uniknąć dyskomfortu oraz uchronić się przed przeziębieniem podczas biegania w chłodne, wietrzne czy deszczowe dni, warto odpowiednio przygotować swój strój sportowy.

Obuwie do biegania jesienią

 

Buty biegowe na jesienną porę różnią się nieco od tych, które zakładaliśmy do joggingu w lecie. Przede wszystkim muszą one chronić stopę przed wilgocią w czasie deszczu oraz zapewniać odpowiedni komfort cieplny w czasie biegania w chłodniejsze dni. Warto zainwestować więc w buty, które posiadają wodoodporną membranę, dzięki czemu z powodzeniem będziemy mogli biegać w czasie deszczu lub na mokrym, pełnym kałuż podłożu.

Istotnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę wybierając obuwie joggingowe na jesień, jest bieżnik. Powinien on być dostosowany do biegania po zróżnicowanym podłożu, a więc nie tylko po nierównościach, ale również po kałużach czy błocie. Będzie on miał chropowatą powierzchnię (często również z wypustkami) zapewniającą lepszą trakcję.

Jesienią warto wybierać obuwie w jaskrawych kolorach, dzięki czemu będziemy lepiej widoczni w czasie mgły czy podczas biegania w szarudze. Buty do biegania damskie będą świetnie prezentować się w kolorach soczystego różu czy żółci, natomiast mężczyźni mogą postawić na neonową zieleń czy czerwień.

 

Strój biegacza

 

Jesienią niezwykle istotne jest zapewnienie swojemu ciału odpowiedniego komfortu cieplnego. Nie możemy więc dopuścić do przegrzania organizmu, wskutek czego będziemy się pocić, a to, w przypadku chłodnej i wietrznej pogody, może skończyć się przeziębieniem. Niedostateczna ochrona przed chłodem spowoduje natomiast wyziębienie i spięcie mięśni, co nie tylko odbije się na naszym zdrowiu, ale również na efektywności treningu.

Zacznijmy więc kompletowanie swojego stroju do biegania od bielizny termoaktywnej, która zapewni odpowiednie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. W cieplejsze dni wystarczy założyć bluzkę z długim rękawem oraz legginsy sięgające do kostek. Natomiast w chłodniejszą, wietrzną oraz deszczową pogodę  niezbędnym elementem naszej biegowej garderoby będzie sportowa kurtka z membraną. Jeśli zamierzamy biegać wczesnym rankiem lub wieczorami, pamiętajmy, że temperatury wówczas mogą spaść do kilku stopni Celsjusza. Warto wtedy założyć dodatkową warstwę ubioru w postaci bluzy z kapturem.

 

Akcesoria i dodatki

 

Gdy już mamy skompletowaną odzież oraz obuwie biegowe, pora zastanowić się, co jeszcze może nam się przydać jesienią. Na pewno nie możemy zapomnieć o czapce lub opasce na uszy, chuście bądź kominie na szyję oraz rękawiczkach. Jesienna pogoda bywa zdradliwa, więc nawet w słoneczny dzień należy chronić głowę, szyję oraz ręce przed chłodem.

Zdecydowanie warto wyposażyć swój strój w elementy odblaskowe, dzięki czemu będziemy lepiej widoczni dla kierowców oraz rowerzystów w czasie mgły czy w pochmurny dzień. Natomiast zwolennicy biegania po zmroku koniecznie powinni zabierać ze sobą latarkę czołową.   

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą w wyborze odpowiedniego stroju do biegania jesienią, co przełoży się nie tylko na wygodę i bezpieczeństwo podczas aktywności, ale również na większą efektywność treningów.