Przed nami bardzo rzadka okazja by gołym okiem zobaczyć zorze polarną. Specjaliści mówią, że zorza polarna wystąpi nad terenem niemal całego kraju, warto zatem poświęcić część nocy i zobaczyć coś tak pięknego jak zjawisko zorzy polarnej.

Zgodnie z prognozami, zorza polarna będzie występować w Polsce w nocy z 27 na 28 lutego. Wyczekiwać jej można już od 22.00 i można będzie ją obserwować do około 1.00 w nocy.

Zorza będzie najlepiej widoczna głównie na północy Polski. Dlatego, aby obserwować to zjawisko warto wybrać się nad morze. Ma być też widoczna w środkowej części kraju. Zjawisko będzie najbardziej widoczne w miejscach oddalonych od sztucznych świateł.


zródło: SDO/AIA/Steve Spaleta

Obserwacje warto prowadzić już dzisiejszej nocy, najlepiej na terenach oddalonych od sztucznego światła. Trzeba liczyć również na bezchmurne niebo. 
Warto zaznaczyć, że zjawisko zorzy polarnej może mieć także wpływ na naszą infrastrukturę. Najsilniejszy w historii pomiarów rozbłysk odnotowano 9 marca 1989 roku. Cztery dni później w prowincji Quebec w Kanadzie nastąpił tzw „blackout” – masywna awaria sieci energetycznych, która na wiele godzin pozbawiła miliony Kanadyjczyków energii elektrycznej.

Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy- wodór i hel- świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.