Przed nami pełnia księżyca, która zbiegnie się z opozycją Jowisza, co oznacza, że planeta ta w najbliższych dniach osiągnie swój maksymalny blask wschodząc o zmierzchu i zachodząc o świcie. Właśnie teraz są najlepsze warunki do jej obserwacji.

Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego dziś zaświeci wyjątkowo jasno, nie sposób nie znaleźć na niebie tej majestatycznej planety. Tym bardziej, że odnajdziemy go w bezpośrednim sąsiedztwie Księżyca. Księżyc z Jowiszem będą świeciły niemal w centrum tzw. “trójkąta wiosennego”- asteryzmu złożonego z trzech eleganckich gwiazd nieba widocznego wiosną. To Arktur z gwiazdozbioru Wolarza, Spika z konstelacji Panny oraz Regulus z Lwa. Wszystkie te obiekty astronomiczne zobaczymy w poniedziałkowy wieczór. Ponad to krótko przed godziną 21:00 planowany jest także jasny przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten dzień jest szczególny dla astronautów na pokładzie ISS, bo następuje wymiana kadry. Po 173 dniach na pokładzie stacji wracają na ziemię dwaj rosyjscy kosmonauci oraz amerykański astronauta misji oznaczonej symbolem “50”.

Opozycja planety stwarza najlepsze warunki do jej obserwacji: znajdując się po odsłonecznej stronie Ziemi planeta przedstawia obserwacjom swą oświetloną półkulę (pełnia), jest stosunkowo blisko Ziemi i równocześnie jest widoczna na niebie przez całą noc (wschodzi wieczorem, góruje o północy, zachodzi rano).

Pełnię oczywiście przeżywamy co miesiąc, lecz pierwsza wiosenna pełnia Księżyca ma wielkie miejsce w historii wszystkich znanych kultur. Ludy koczownicze czciły po tej pełni święto Paschy, tradycję tę przejęli Izraelici, a stąd już w sposób naturalny wzięła się nasza Wielkanoc. W wielu przypadkach w historii w czasie tej pełni zdarzały się ciekawe zjawiska astronomiczne: Biblia podaje, że w momencie śmierci Chrystusa miało miejsce zaćmienie Księżyca. Miało to miejsce prawdopodobnie 3 kwietnia 33 r. n.e. i w ten właśnie sposób możemy datować Wielki Piątek.