Nie będzie już mandatu, gdy zostawi się prawo jazdy w domu, a drogówka zatrzyma nas do kontroli. Karty pojazdu zostaną zlikwidowane, a numery rejestracyjne można będzie zachować nawet przy przeprowadzce do innego województwa. Na dodatek hologramy na szybie samochodu zostaną zlikwidowane. To ułatwienia, które chce wprowadzić w życie resort cyfryzacji razem z resortem infrastruktury.

Ministrowie planują, że te zmiany będą wchodziły w życie stopniowo, począwszy od przyszłego roku. Ten czas jest potrzebny, gdyż niektóre z nich wymagają zmian w przepisach.

- Nie chcemy, żeby kierowcy byli karani tylko dlatego, że nie mają przy sobie prawa jazdy. Będzie to taka sama ścieżka legislacyjna, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że eksperci z obu resortów są zdania, że karta pojazdu nie jest już niezbędna, bo nie tworzy wartości dodanej dla właścicieli pojazdów czy urzędów, które zajmują się ewidencjonowaniem pojazdów.

- Chcemy odejść od tego żeby każdy pojazd oznaczać nalepką kontrolną na szybie. Będziemy też starali się doprowadzić do tego, żeby można było zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, bez względu na to, z jakiego województwa dany samochód pochodzi - dodał minister Adamczyk.

Zdaniem ministra infrastruktury te ułatwienia dla kierowców przyniosą pewne oszczędności. Przypomniał, ze obecnie wydanie karty pojazdu kosztuje 75,5 zł, a dzięki zachowaniu poprzednich numerów rejestracyjnych można będzie zaoszczędzić 99,5 zł.

Minister Zagórski przypomniał, że od 1 października tego roku kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu ani polisy OC.

Minister cyfryzacji obiecał również, że wkrótce można będzie zarejestrować pojazd online u profesjonalnego sprzedawcy, a raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd” będzie dokumentem urzędowym. Tym samym przestaną przestaną istnieć tymczasowe dowody rejestracyjne.

Pakiet ułatwień dla kierowców zakłada jeszcze likwidację obowiązkowych kursów lub szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym. W zamian będą organizowane kursy doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.