Wrocław to miasto w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim. To jedno z najstarszych miejsc z prawami miejskimi, otrzymało je w roku 1214 lub wcześniej. W mieście zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym, jeszcze sprzed wojny. Do dziś możemy podziwiać prawdziwe perełki architektury z tamtych czasów, choć nie brakuje też ciekawych budynków z czasów współczesnych. Które obiekty we Wrocławiu warto zobaczyć?

Wrocławski rynek

Średniowieczny plac targowy to coś, co warto we Wrocławiu odwiedzić. Obecnie jest to centralna część miasta, szczególnie dla pieszych. Na środku rynku znajduję się Stary Ratusz -  późnogotycki budynek, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Obiekt jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z dwuspadowymi dachami. W północno-zachodnim narożu umiejscowiona jest wieża ratuszowa o łącznej wysokości 66 m. Dziś w ratuszu mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Obok niego znajduje się wzniesiony w latach 1860-1864 Nowy Ratusz. Budynek ma trzy kondygnacje, został zbudowany w stylu historyzmu. Obecnie stanowi siedzibę prezydenta i rady miejskiej Wrocławia, a w podziemiach mieści się Browar Spiż. Na rynku znajdują się liczne kamienice. Początkowo były drewniane, a murowane budynki pojawiły się w połowie XIII wieku. Część z nich cieszy oko do dziś, choć w nieco zmienionej formie. 

Wieża ciśnień Borek

Obiektem, który przyciąga uwagę, jest na pewno wrocławska wieża ciśnień. Znajduje się przy ulicy Sudeckiej, na osiedlu Borek. Budynek powstał w latach 1904-1905 według projektu Karla Klimma. Ma 62 m wysokości, a na 42 m znajduje się galeryjka widokowa, która w przeszłości była udostępniana zwiedzającym za niewielką opłatą. Można było stąd podziwiać panoramę miasta, a przy dobrej widoczności nawet oddalone o 100 km Karkonosze. Konstrukcja została wymurowana z cegły klinkierowej, a to co przede wszystkim przyciąga uwagę to osiem filarów, na których został umieszczony zbiornik wodny. Jeszcze kilka lat temu oryginalna budowla mieściła w sobie restaurację. Dziś jest w rękach nowych właścicieli i czeka na pomysł jej zaaranżowania.

Sky tower we Wrocławiu

Popularny, współczesny budynek, którego budowa zakończyła się w 2012 roku. Obiekt ma 212 m wysokości, a wraz z dwoma innymi stanowi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Na przedostatnim, 49 piętrze wieżowca, znajduje się oszklony taras widokowy. Od roku 2014 jest on publicznie dostępny, co powoduje ogromne zainteresowanie turystów. W budynku znajdują się liczne powierzchnie biurowe oraz 236 apartamenty mieszkalne. Największy z nich zajmuje powierzchnię 227 m² i jest umieszczony na 48 piętrze. Tym samym jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. Apartamenty Sky Tower to jedne z najciekawszych nieruchomości na sprzedaż we Wrocławiu, choć atrakcyjnych mieszkań nie brakuje.