Od roku 1600 wieś była własnością rodziny Modlibowskich, herbu Dryja. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Krotoszyn w rejencji poznańskiej. Kromolice należały do okręgu kobylińskiego tego powiatu i stanowiły odrębny majątek, którego właścicielem był wówczas Nepomucen Modlibowski. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 469 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 56 dymów (domostw)[1]. W 1860 roku w Kromolicach zbudował pałac ówczesny właściciel Stanisław Modlibowski. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego.

Warto wybrać się do Kromolic, aby obejrzeć tamtejszy Pałac Modlibowskich.

Pałac Modlibowskich to własność Józefa Modlibowskiego, który jest potomkiem rodziny z Modlibowic-Modlibowskich - herbu Dryja. Pałac był budowany w 1860 roku przez ówczesnego właściciela Stanisława Modlibowskiego. W Kromolicach mieszkali jedni z wybitniejszych i zasłużonych dla kraju mężów, a byli to, m.in Stanisław Modlibowski, cześnik wschowski, poznański sędzia kapturny w roku 1697, Kasper Modlibowski, kasztelan międyrzecki i senator, który 14 lipca 1736 roku objął kasztelanię, Walenty Modlibowski, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Niestety obecnie pałac jest w bardzo złym stanie. Około 20 lat temu budynek należał do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, a teraz jest prywatną własnością osoby z Dolnego Śląska. Właściciel z Dolnego Śląska chciał wyremontować dach. W tym celu usunął do połowy starą dachówkę i musiał przerwać zaczęte prace na rzecz konserwatora zabytków, który zakazał dalszych prac, ponieważ właściciel nie zgłosił faktu zamiaru remontu zabytkowego pałacu.