Według formalnego punktu widzenia są najmłodszą kaflarnią w Polsce, lecz swoją działalnością jak i produkcją nawiązują do najstarszej polskiej kaflarni, która powstała w Zdunach w 1858 roku.

Z formalnego punktu widzenia, jesteśmy najmłodszą kaflarnią w Polsce. Jednakże, swoją działalnością i produkcją nawiązujemy do najstarszej polskiej kaflarni, powstałej w Zdunach w 1858 roku.

Zdunowska kaflarnia to jedyna manufaktura w Polsce, która posiada tak bogatą ofertę handlową, gdzie powstają tradycyjne szamotowe kafle. Wykonywane one są ręcznie, metodą odciskania w formie. Starsi mieszkańcy Zdun powiadają, że Zdunowskie kafle są produkowane, a nie kopiowane i robione seryjnie. Produkty tego przedsiębiorstwa jednak nie należą do najtańszych, ponieważ każdy kafel powstaje osobno w wyniku złożonego procesu ręcznej obróbki gliny tzw. "HAND MADE". Nie produkują kafli "odlewanych", które są jakościowo gorsze i mają niższe parametry akumulacji ciepła. Kafle są szkliwione ręcznie, a osoby, które to robią świadomie unikają szkliwienia pistoletem, aby zachować długotrwałą tradycję i kulturę kaflarską.

Kafle to jednak nie wszystko! Ten prawie 160 letni zakład kaflarski oferuje także budowę pieców, pieco-kominków jak i kominków kaflowych, pieców chlebowych i urządzeń ogrodowych. Współpracą z najlepszymi rzemieślnikami, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zawodzie zduna.W Kaflarni preferują stylowe i historyzujące wzorce, zajmują się także odtwarzaniem starych kafli i rekonstrukcją starych pieców kaflowych.Zarobki z działalności kaflarni przekazywane są na cele statutowe Fundacji, np. na finansowanie warsztatów ceramicznych dla dzieci, organizowanie wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.