Wyposażenie lokalu gastronomicznego w niezbędne sprzęty wiąże się z niemałym wydatkiem. Każda restauracja kieruje się własnymi potrzebami, ponieważ nie każde urządzenie będzie odpowiednie akurat do naszego lokalu. W dużej mierze zależy to od kuchni, jaką chcemy serwować. Przedstawiamy uniwersalne sprzęty, które powinny znaleźć się w każdym lokalu.

1. Urządzenia do obróbki termicznej

Czyli kuchnia gazowa lub elektryczna, piekarniki, czy piece, na przykład piec konwekcyjno-parowy. Funkcje pierwszych trzech elementów są wszystkim doskonale znane, jednak ostatni rodzaj sprzętu pozostawia nas w lekkiej niepewności. Otóż piec konwekcyjno-parowy ma bardzo szerokie zastosowanie i łączy w sobie funkcje wszystkich trzech wyżej wymienionych sprzętów i bez problemu może on zastąpić każdy z nich, a także możliwe jest w nim gotowanie na parze, korzystanie z grilla, czy rożna. Dodatkowo jest to urządzenie wyjątkowo ekonomiczne oraz posiada nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na przykład na samooczyszczenie się pieca.

2. Zmywarka gastronomiczna

Restauracja bez zmywarki? Nie ma mowy, profesjonalna zmywarka jest niezbędnikiem. Zmywanie ręczne jest w tym wypadku niewystarczające z kilku powodów. Po pierwsze, jeżeli jest to duży lokal, to osoba pracująca na stanowisku zmywakowego nie będzie nadążać z myciem naczyń ręcznie, co przełoży się na ogólne spóźnienia w obsłudze klienta. Po drugie myjąc naczynia w zmywarce, oszczędzamy dużo więcej wody, co jest bardziej ekonomiczne pod względem utrzymania restauracji. Po trzecie – zarazki, w zmywarce panuje dużo wyższa temperatura niż ta, którą są w stanie wytrzymać ludzkie ręce, dzięki czemu naczynia ze zmywarki są pozbawione dużo większej ilości zarazków. Jednak najlepszym rozwiązaniem byłaby zmywarko-wyparzarka, w której temperatury są jeszcze wyższe. Dobrej jakości zmywarki gastronomiczne znajdziesz na stronie: https://agusto.pl/510-zmywarki-gastronomiczne.

3. Urządzenia chłodnicze

Żaden lokal gastronomiczny nie może obejść się bez urządzeń takich jak szafy chłodnicze, szafy mroźnicze, czy zamrażarki. Są one nam niezbędne do przechowywania żywności, ich wielkość zależy głównie od przestrzeni, którą dysponujemy i od wielkości lokalu użytkowego, czyli tak zwanej sali i ilości miejsc, która daje nam informację, ilu gości możemy maksymalnie przyjąć, na tej podstawie możemy przewidywać jaką ilość żywności powinniśmy zamówić etc.

4. Urządzenia do obróbki mechanicznej

Czyli wszelkie miksery, krajalnice, maszynki do mielenia, szatkownice, czy kloce masarskie. Odpowiedni sprzęt do obróbki mechanicznej zapewnia wysoką jakość serwowanych przez nas dań, czy deserów. Dodatkowo wpływa na szybkość wykonywanej pracy przez wszystkich pracowników, co powinno być dla nas wystarczającym zachęceniem, ponieważ klienci nie znoszą czekać.

5. Akcesoria gastronomiczne i sprzęt kuchenny

Do tej grupy zaliczamy wszelkie garnki, patelnie, rondle, noże, ostrzałki, deski do krojenia, miski, widelce, łyżki, czy sita. Sprzęt, na którym gotujemy, również powinien zapewniać jak najwyższą jakość potraw, które wydajemy, dlatego nie należy w tym wypadku szukać oszczędności, ponieważ może odbić się to nie tylko na personelu, ale także na klientach, na których opinii powinno nam najbardziej zależeć.

Otwierając swoją restaurację, należy zastanowić się nad wieloma aspektami, jednak nasze zestawienie 5 uniwersalnych niezbędników dotyczących sprzętu gastronomicznego powinno Was chociaż w minimalnym stopniu odciążyć.