Kosmetyki nietestowane na zwierzętach to bardzo aktualny temat i trend w świecie beauty. Coraz więcej konsumentów podczas zakupów kieruje się etycznością marki oraz jej troską o dobro zwierząt. Szczególnie że coraz to nowe firmy marek deklarują swój brak powiązań z tą okrutną praktyką. Niestety sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Oznaczenie „cruelty fee” często jest jedynie chwytem marketingowym, a logo z króliczkiem – elementem graficznym opakowania. Aby firma mogła otrzymać status nietestującej, nie wystarczy deklaracja zamieszczona na profilu społecznościowym. W rzeczywistości musi spełniać ona szereg warunków – od sprawdzania dostawców po niesprzedawanie swoich produktów na rynku chińskim. Jak zatem znaleźć kosmetyki nietestowane na zwierzętach, aby nie zaliczyć wpadki?

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach w drogeriach i perfumeriach

Stwierdzenie, że kosmetyki cruelty free są drogie i trudno dostępne to powszechny mit. W rzeczywistości można dostać je w popularnych drogeriach takich jak Rossmann, Hebe, Natura czy Kontigo. Część z nich jest także odpowiednia dla wegan, co oznacza, że nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji ciała, są to między innymi Allvernum, Alterra, Bandi, Be Organic, Dr Irena Eris, Facelle, Iossi, Isana, Lirene, Make Me Bio, Miya, Nacomi, Only Bio, Orientana, Pharmaceris, Pure by Clochee, Resibo, Tołpa, Under Twenty, Yope.

Amatorki kosmetyków do makijażu również będą miały w czym wybierać. Do marek cruelty free należą na przykład Catrice, Ecocera, Essence, Felicea, Gosh, Hean, Kobo, Miyo, My Secret, Pierre Rene, Piteraq, Vipera.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach można także z powodzeniem dostać w perfumeriach takich jak Sephora czy Douglas. Szczególne będą zadowolone osoby, które preferują droższe firmy, na przykład Anastasia Beverly Hills, Ardell, Bohoboco, Clochee, Farsali, Jeffree Star Cosmetics, Kat von D, Lime Crime, Marc Jacobs, Mario Badescu, Nabla, Sigma, The Balm, Zoeva.

Polskie manufaktury oferujące kosmetyki cruelty free


Zadowolone będą również osoby zainteresowane kosmetykami naturalnymi polskich marek, które są robione ręcznie. Mowa na przykład o firmach takich jak Ajeden, Asoa, Auna, Creamy, Cztery Szpaki, Fridge, La-Le, Manufaktura Natura, Ministerstwo Dobrego Mydła, Natu Handmade, Polny Warkocz, Shy Deer, Soap Szop, Szmaragdowe Żuki, Trawiaste.

To tylko część kosmetyków wolnych od okrucieństwa, które można dostać zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Ich ceny zaczynają się już od 5 zł. Listy produktów cruelty free znajdziesz na blogach Logical Harmony, Happy Rabbit, a także na grupie Kosmetyki bez okrucieństwa na Facebooku.