Krzyżacy zapewne większości z Nas od razu kojarzą się z pamiętną i wygraną bitwą pod Grunwaldem w 15 lipca 1410 roku. Jednak w tym artykule skupimy się na wojnie z Krzyżakami w Malborku, który znajduje się około 350 kilometrów od Krotoszyna. Temat powinien być istotny dla krotoszynian ze względu na fakt, że w wojnie z Krzyżakami walczyli krotoszyńscy rycerze i żołnierze.

W 1458 roku podczas trwającej Wojny Trzynastoletniej z Krzyżakami zobowiązano się do wystawienia żołnierzy/rycerzy na tzw. "wyprawę malborską". Niestety miasto Krotoszyn ze względu na swój ubogi stan po pożarze w 1453r. wystawiło tylko 2 pieszych zbrojnych. Dla porównania jak bardzo Krotoszyn był osłabiony: Kobylin wystawił 10 rycerzy, a Koźmin aż 20.

Jest też wzmianka o rycerzu z Krotoszyna, który walczył zarówno w Bitwie pod Grunwaldem jak i brał udział w wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim.

Żyjący na przełomie XIV i XV wieku Wierzbięta z Krotoszyna był bogatym i poważanym rycerzem. W rękach jego rodziny znajdowały się Kobylin, Targoszyce, Oraczewice, Banów oraz Krotoszyn. Pochodził z możnego i wpływowego w Wielkopolsce rodu Łodziów. To oni byli właścicielami wielu ważnych miejscowości na ziemiach wielkopolskich, m.in. Gostynia, Kórnika, i Miejskiej Górki.
Wśród krewnych Wierzbięty znajdujemy wielu biskupów, mieczników poznańskich, oraz kasztelanów gnieźnieńskich. Bardzo prawdopodobnym jest fakt, że Wierzbięta brał udział w wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim, oraz że walczył w bitwie pod Grunwaldem za co król Władysław Jagiełło nadał mu przywilej lokacyjny zezwalający na założenia miasta.