W społeczeństwie, a zwłaszcza wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, że tym, na czym studentom najbardziej zależy są dobre staże, umożliwiające zdobycie doświadczenia i start do korporacyjnej kariery. Tymczasem, wyniki badania ,,Student w pracy 2016" pokazują, że młodzi ludzie wolą proste prace i szybkie pieniądze, a nie poważne, ale bezpłatne staże zawodowe.

Z badania „Student w pracy 2016” przeprowadzonego wśród studentów sześciu największych ośrodków akademickich w Polsce wynika, że 6 na 10 żaków podejmuje pracę w czasie studiów bez względu na to czy są na studiach zaocznych, wieczorowych czy dziennych. Pracy nie podejmuje tylko jedna czwarta z 1,5 mln studentów. 
Z opisywanego badania wynika również to, że coraz bardziej wyraźnie kształtuje się pewna tendencja. Okazuje się mianowicie, że doświadczenie i staż zawodowy odchodzą na dalszy plan, na rzecz pracy zarobkowej. Tak motywuje swoje decyzje aż 88 proc. pracujących studentów. I właśnie dlatego coraz częściej niż w biurze czy laboratorium studentów można spotkać w kuchniach czy halach sklepowych.

Student zarabia ponad 1,8 tys. zł na rękę miesięcznie. Jest to, przynajmniej na razie, więcej niż wynosi płaca minimalna. Ale nie można nie zauważyć, że rozpiętość pomiędzy zarobkami w różnych ośrodkach akademickich jest spora. Z tych oczekiwań młodych ludzi płyną też wyraźne sygnały do pracodawców. Studenci mają bardzo jasno sprecyzowane oczekiwania płacowe i dużo zastrzeżeń do sposobów prowadzenia polityki rekrutacyjnej przez przedsiębiorców, co dość często zniechęca ich do podjęcia u nich pracy.

Badanie, które przeprowadzono w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście i w Poznaniu, zatem w największych ośrodkach akademickich w Polsce, wyraźnie pokazuje, że do podjęcia pracy studentów najbardziej motywuje ich możliwość zarobienia pieniędzy (88 proc.), a dopiero w drugiej kolejności chęć zdobycia doświadczenia (55 proc.). I chociaż motywację finansową najbardziej podkreślają studenci uczelni wrocławskich 94 proc. to także w pozostałych ośrodkach ich odpowiedzi były podobne. Taki pogląd najczęściej wyrażają ci studenci, który mają już za sobą pierwszą pracę. Ale także ci, którzy dopiero rozpoczynają życie zawodowe najbardziej chcą zarabiać (80 proc). 

Z badania wynika również, że co czwarty student szuka takiej pracy, w której ma dużo wolnego czasu. To dowodzi, że zmienia się model pracy. Studenci już nie szukają ,,biletu" do kariery w postaci doświadczenia zawodowego, ale źródła dochodów na bieżące potrzeby- tłumaczy Marcin Fiedziukiewicz autor aplikacji, która umożliwia kojarzenie pracowników i pracodawców Jobsquare oraz ekspert rynku pracy. - Studenci chcą przedłużać swoją młodość, i odwlec start do kariery i dlatego coraz częściej wybierają proste zawody, dające szybki zarobek- dodaje ekspert.

Badanie ujawniło również dochody studentów. Ci, którzy pracują zarabiają na własne potrzeby, a przychód z pracy jest głównym źródłem ich utrzymania. Coraz rzadziej natomiast sięgają do kieszeni rodziców. Studenci chociaż wybierają proste prace, to jednak zarabiają więcej niż wynosi minimalna płaca krajowa. Przeciętnie, student dostaje 1 809 zł na rękę, bo dla niego średnia stawka godzinowa wynosi 14 zł netto. Ale w Warszawie, gdzie zarobki są najwyższe, student może zarobić nawet 2 370 zł, czyli o 1 100 zł więcej niż w Poznaniu. Tam przeciętna pensja żaka to tylko 1 190 zł. Warto też zauważyć, że w pierwszej pracy średnie wynagrodzenie jest o 500 zł niższe i wynosi ok. 1310 zł netto. Dla początkującego zarobkowo studenta stawka godzinowa kształtuje się na poziomie 11 zł netto. 

Bez względu na to, czy jest to pierwsza, czy w kolejna praca, studenci pracują ponad 30 godzin tygodniowo. Studenci mają też wyraźnie sprecyzowane poglądy na to, jaki powinien być poziom ich zarobków. Przeszło 60 proc. z nich za interesującą uważa stawkę w granicach 12- 20 zł netto za godzinę pracy. Tylko 10 proc. z nich przyjęłoby pracę za 5- 8 zł netto za godzinę. Natomiast na możliwość rozwoju zawodowego jako motoru do podjęcia pracy wskazało tylko 37 proc. badanych. Wyżej od rozwoju studenci cenią tylko atmosferę w pracy między ludźmi.