Akumulatorowe piły łańcuchowe z roku na rok stają się coraz wydajniejsze, bardziej funkcjonalne i przede wszystkim użyteczne. Korzystają z nich nie tylko osoby wykonujące drobne prace w ogrodzie czy na działkach, lecz także coraz częściej sięgają po nie specjaliści – drwale, leśnicy czy osoby pracujące w sektorze przemysłowym i budowlanym. Jak wybrać taką piłę łańcuchową i dlaczego warto ją mieć?

Dlaczego warto postawić na akumulatorową piłę łańcuchową?

Akumulatorowa piła łańcuchowa ma mnóstwo zalet i jedną wadę. Zacznijmy jednak od tych dobrych stron. Przede wszystkim sprzęt tego typu jest o wiele prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze. Poza tym piły akumulatorowe nie wymagają stosowania specjalnych mieszanek paliwa oraz zapewniają o wiele wyższą kulturę pracy.

Istotne jest również to, że akumulatorowe piły łańcuchowe są prostsze w konserwacji, lżejsze, a przez to pozwalają na wielogodzinną wygodną pracę bez uczucia znużenia i zmęczenia. Wśród zalet akumulatorowych pił łańcuchowych należy wymienić również to, że są zeroemisyjne, nie wpływają w sposób negatywny na środowisko naturalne, a także mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń.

A jaką wadę mają akumulatorowe piły łańcuchowe? Jedną – trzeba pamiętać o tym, aby je naładować albo należy wyposażyć się w dodatkowy akumulator, który ograniczy interwały między przerwami w pracy wynikającymi z konieczności ładowania sprzętu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając akumulatorową piłę łańcuchową?

Decydując się na zakup akumulatorowej piły łańcuchowej, konieczne jest określenie kilku istotnych parametrów, które determinują dopasowanie sprzętu do potrzeb użytkownika, a także pozwolą na jego wygodną oraz bezproblemową eksploatację.

Do najistotniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, należy zaliczyć m.in.: długość prowadnicy, typ i parametry akumulatorów zasilających piłę, typ silnika, a także dodatkowe funkcje, które wpłyną na komfortową i wygodną pracę ze sprzętem.

Długość prowadnicy piły jednocześnie determinuje długość jej łańcucha i w konsekwencji bezpośrednio wpływa na to, jak duże drewniane elementy będzie można przeciąć piłą. W przypadku mniej wymagających prac polegających na docinaniu gałęzi czy drewna o niewielkich średnicach, w zupełności wystarczą piły akumulatorowe o prowadnicy od 11,5 do 25 cm. W przypadku konieczności przecinania grubszego drewna warto postawić na piłę akumulatorową o prowadnicy, której długość oscyluje w granicach 30–40 cm.

Zwykle akumulatorowe piły łańcuchowe zasilane są nowoczesnymi akumulatorami Li-Ion o pojemności od 2 do 9 Ah oraz o napięciu od 18 do 54 V. Im większe napięcie, tym sprzęt zapewni większą moc. Z kolei większa pojemność ogniw zagwarantuje dłuższą pracę na jednym cyklu ładowania.