W maju znikną szyldy znanej każdemu kierowcy marki stacji benzynowych Statoil, a w ich miejscu pojawi się zupełnie nowe logo firmy, która wykupiła tę sieć.

Rząd norweski, który jest właścicielem koncernu Statoil, postanowił go sprzedać już w 2012 r. Kupiła go za 2, 8 mld. dolarów (ponad 11 mld zł) kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard, która specjalizuje się w zakładaniu sklepów przy stacjach paliw w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z umową sprzedaży kanadyjska firma ma prawo do posługiwania się marką Statoil do, 2021 r, ale w Europie nie będzie działała pod tym szyldem. Stacje benzynowe tej sieci funkcjonują pod nazwą Circle, K. Choć nadal tankujemy je i robimy zakupy na Statoilu, to już od kwietnia ubiegłego roku na dokumentach znajduje się nazwa Circle K Polska.

Koncern Statoil był obecny na polskim rynku od 1993 r. Miał tu 357 stacji w ok. 200 miastach. Cicrcle K ma 15 tys. sklepów na całym świecie. Kanadyjczycy zrezygnowali z tej dość popularnej w Polsce marki, bo chcą wzmocnić światową rozpoznawalność własnej sieci sklepów.