Aranżując wnętrze lokalu oraz ogródek zewnętrzny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grupę docelową oraz styl i jakość wyposażenia. Dobra stylizacja sama w sobie potrafi przyciągnąć 10% nowych klientów, ale źle trafiona i nieestetyczna odstraszy nawet 50% odwiedzających.

Według badania „Polska na talerzu”, przeprowadzonego przez Macro Cash & Carry (niemiecka sieć samoobsługowych hurtowni dla przedsiębiorców), dobra stylizacja lokalu gastronomicznego przyciąga 10% nowych klientów. Niestety, ale źle stworzona aranżacja wnętrza pubu potrafi odstraszyć 50% osób regularnie odwiedzających punk gastronomiczny. Warto zwrócić uwagę na wskazane wartości, ponieważ według tego samego badania 16% ankietowanych regularnie jada poza domem, a następne 35% osób zadeklarowało częste spożywanie posiłków w lokalach restauracyjnych. Jednoznacznie z badania wynika, że 51% osób to potencjalni klienci chcący zjeść posiłek oraz spotkać się ze znajomymi poza miejscem zamieszkania. Znajomi klientów także mają swoją wartość, ponieważ dane wskazują, że średnio 52% odwiedzających dokonuje zakupu posiłku za ok. 23 zł. Jak nie stracić połowy klientów przez błędną aranżację i źle zweryfikowaną grupę docelową?

 

Urządzamy wnętrze dla grupy docelowej

 

Pub kojarzony jest bardziej z miejscem popołudniowych i wieczornych spotkań niż z tradycyjną restauracją odwiedzaną w południe bądź w porze obiadowej. Grupą docelową zazwyczaj bywa młodzież i osoby do 45 roku życia. Nie należy spodziewać się wizyt matek z dziećmi, a całych grup znajomych, którzy chętnie spędzą czas w lokalu do późnych godzin nocnych. Stylizację miejsca powinno się utrzymać w jednym tonie, spójną i z elementami nowoczesnymi lub retro. Przy samym barze można postawić krzesła barowe z drewna w starym stylu lub nowoczesne hokery. Stoły dobieramy podług stylizacji siedzisk. Wygodne sofy i kanapy wymagają niskich stolików, aby swobodnie spożywać przy nich posiłki i napoje. Bardziej nowoczesna aranżacja to wysokie stoliki barowe, wokół których umieścić można wspomniane krzesła barowe lub hokery. W celu zapewnienia większego komfortu klientom warto przedzielić sekcje kilkuosobowe ściankami działowymi na kółkach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mobilna ścianka działowa, na której można zamieścić wiele ciekawych informacji na temat lokalu (historia, znani goście, zdobyte certyfikaty). Ścianki zapewnią też odwiedzającym kameralną atmosferę i większą intymność, przez co będą czuli się swobodnie. Mobilność mebla zapewnia szybką i bezproblemową zmianę aranżacji zarezerwowanego stolika na życzenie klienta. Niezbędne wyposażenie lokalu można zamówić u takiego producenta, jak AJ Produkty.

 

Lokal na świeżym powietrzu

 

Według badania „Polska na talerzu” 21% odwiedzających osób korzysta z usług gastronomicznych w pubach, ale aż 48% osób umawia się ze znajomymi na kawę lub napoje alkoholowe na świeżym powietrzu. Warto pomyśleć o ogródku przy pubie, szczególnie w okresie od maja do września, kiedy wysokie temperatury zniechęcają do przebywania w pomieszczeniach zamkniętych. Aranżację miejsca można oprzeć na tradycyjnych niskich stolikach kawiarnianych, parasolach chroniących przed deszczem czy słońcem oraz na lekkich krzesłach. Bardziej wymowne dla stylu pubu będą sofy lub kanapy. Niski stolik oraz kanapa to rzadziej spotykana praktyka w ogródkach, ale odpowiadająca trendom stylizacyjnym pubów. Nietuzinkowe i wygodne rozwiązania nie tylko wprowadzą większy komfort i swobodę dla klienta, ale także wyróżnią lokal na tle konkurencji. W przypadku ogródków także można zastosować mobilne ścianki działowe informacyjne, które zapewnią kameralną atmosferę i odizolują klientów od wścibskich spojrzeń postronnych przechodniów. Mobilność (kółka) to duża zaleta, która pozwoli na bezproblemowe zabezpieczenie ścianek na czas zamknięcia punktu. Takie ciekawe propozycje oferuje AJ Produkty - https://www.ajprodukty.pl/.

 

Nietuzinkowa aranżacja pubu oraz ogródka, wzbogacona o nowatorskie rozwiązania sprowadzi nowych klientów, ale także pozwoli utrzymać już stałych bywalców. Odpowiednia, kameralna atmosfera, wygoda, prestiż dostosowane do potrzeb grupy docelowej, to podstawowe wytyczne, którymi powinien się kierować właściciel lokalu.