
Pracodawcy zapowiadają, że w tym roku będą zwiększali zatrudnienie, ale też zdają sobie sprawę z tego, że zatrzymanie najlepszych fachowców w dużej mierze zależy od zapewnienia im jak najlepszych możliwości rozwoju. Pracownicy też chętnie podejmują nowe wyzwania i swoją przyszłość oceniają raczej dobrze.
W najbliższym czasie na zawodowy sukces mogą liczyć pracownicy wszechstronni i otwarci na nowoczesne rozwiązania, gotowi wykonywać pracę elastycznie i skoncentrowani na miękkich kompetencjach- uważa Charles Carnall, dyrektor zarządzający Hays Poland. -Tylko wtedy można będzie pogodzić interesy pracodawców, którzy poszukują wysoko wykwalifikowanych specjalistów i pracowników, którzy chcą się nie tylko rozwijać, ale też osiągnąć równowagę w życiu zawodowym- dodał.
Większość, bo 93% szefów badanych firm zapowiada, że w roku 2017 będzie dążyło do zwiększenia zatrudnienia, ale aż 90% z nich obawia się trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników. Większość pracodawców chce mieć pracowników etatowych. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć specjaliści IT i sprzedaży. Nie będą też narzekali na bezrobocie finansiści, księgowi oraz eksperci produkcji i inżynierii.

Tylko 37% pracodawców jest przekonanych, że w ich firmach kompetencje pracowników są wystarczające w kontekście realizacji celów biznesowych. Ale problemy z brakiem kompetentnych pracowników są coraz większe. Z jednej strony firmy twierdzą, że takich ludzi jest na rynku za mało, a z drugiej strony, jeśli tacy są, to mają tak wysokie wymagania, że tylko nieliczne firmy mogą im sprostać. A muszą, jeżeli chcą pozyskać najbardziej utalentowanych pracowników. Firmy potrzebują głównie specjalistów z wiedzą merytoryczną i skutecznych menedżerów. Cenione są również kompetencje IT i cyfrowe, które są odpowiedzią na coraz bardziej mobilne otoczenie, które na dodatek bez przerwy się zmienia. A właśnie pracowników o takich kwalifikacjach najtrudniej pozyskać. Firmy mają też wielkie problemy z obsadzeniem stanowisk sprzedażowych, księgowych i takich, w których niezbędna jest znajomość języków obcych.
Większość pracowników dobrze ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej. Jednak z badania Hays Poland wynika, że co czwarty z nich myśli o zmianie pracy w ciągu najbliższych 6. miesięcy. Najczęściej dlatego, bo są niezadowoleni z wynagrodzenia i nie widzą możliwości dalszego rozwoju. W ich przekonaniu przy ocenie atrakcyjności obecnej pracy czy ewentualnych ofert innej coraz większe znaczenie mają ciekawe projekty, wyzwania, równowaga między życiem prywatnym i zawodowym oraz środowisko pracy, a zwłaszcza relacje z szefami i współpracownikami.
W 2016 r. zarobki w swoich firmach podniosło 73% ankietowanych pracodawców. Coraz trudniejsza walka o najlepszych pracowników doprowadziła do tego, że i w tym roku większość firm planuje podwyżki wynagrodzeń. Zarobki mają rosnąć do takiego poziomu, żeby było możliwe przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych specjalistów. Ale nie tylko zarobki mają być magnesem przyciągającym do firmy specjalistów. Większość firm proponuje swoim pracownikom różne bonusy: prywatną opiekę medyczną czy kartę sportową. Coraz bardziej popularne są też ubezpieczenie na życie, możliwość pracy elastycznej oraz dofinansowanie edukacji. A firmy, zwłaszcza w branży sprzedaży detalicznej i FMCG dają też swoim pracownikom rabaty na swoje produkty bądź usługi. Te benefity zwykle są doceniane przez pracowników i odpowiadają ich potrzebom, więc w jakimś stopniu przesądzają o atrakcyjności oferty. Najwyżej jest ceniona prywatna opieka medyczna oraz możliwość pracy elastycznej. Pracę elastyczną umożliwia już ok. 65% firm. Zwykle oznacza to możliwość rozpoczynania pracy w pewnym przedziale czasowym. Inne firmy godzą się na pracę zdalną, tzw. home office.
Rok 2017 będzie interesujący pod względem walki o najlepszych pracowników, poszukiwania talentów oraz pozyskiwania odpowiednich pracowników. Żeby przyciągnąć i zatrzymać osoby, które umożliwią dalszy rozwój firmy, pracodawcy będą musieli zadbać o konkurencyjne wynagrodzenie oraz pakiet świadczeń dodatkowych, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Firmy powinny skupić się na wszystkich obszarach, które z perspektywy kandydata dowodzą atrakcyjności oferty, bo ich pominięcie może znacznie utrudnić firmie budowanie przewagi konkurencyjnej.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj