Wzrastająca konkurencja na rynku sprawia, że walka o klienta jest coraz trudniejsza. Niższa cena czy duża dostępność przestają być dobrymi argumentami. Przedsiębiorcom potrzeba czegoś więcej. Potrzeba zbudowania takiej więzi z klientem, by nawet nie pomyślał o przejściu na usługi konkurencji.

Pierwszy krok: wyjście ze strefy komfortu

Skończyły się czasy anonimowych firm, szczególnie jeśli mowa o kilkuosobowym zespole. Obecnie rację bytu i szerokie perspektywy na przyszłość mają ci, którzy są unikatowi, autentyczni i pokazują, że za logo kryją się ciekawi ludzie z pasją do swojej pracy. Pora wyjść ze strefy komfortu i pokazać firmę od środka. Na szczęście internet i media społecznościowe bardzo nam to upraszczają. Wystarczy założyć konta i prowadzić je systematycznie, łącząc z działaniami reklamowymi poszerzającymi zasięg odbiorców. Pamiętaj jednak, by nie publikować czegokolwiek. Skup się na analizie contentu, przemyśl co Twoi klienci chcieliby zobaczyć. Sprawdź co robi konkurencja lub po prostu firmy, które lubisz, a potem przełóż to na swój biznes. 

Drugi krok: przemyślane działania

Nie działaj po omacku. Każde z Twoich starań powinno mieć konkretny cel, na przykład wzrost świadomości marki czy wzrost sprzedaży o 20%. Planowane aktywności w sieci powinny ostatecznie prowadzić do urzeczywistnienia celu. Jeśli zależy Ci na poprawie sprzedaży, skup się na działaniach reklamowych i docieraniu do nowych klientów. Przeanalizuj, kto potrzebuje Twoich produktów i stargetuj grupę odbiorców na koncie reklamowym. Jeśli natomiast jesteś na etapie budowania marki wykorzystaj boty na facebooku.

Boty na Facebooku sposobem na trwałe relacje z klientem

Boty na Facebooku to zaprogramowane ścieżki rozmowy z klientami. Ich fenomen polega na tym, że zastępują konsultanta, odpowiadając na pytania użytkowników. Jest to oszczędność w firmie, ponieważ nie potrzeba osoby zajmującej moderacją wiadomości, a w dodatku klienci otrzymują bardzo szybko odpowiedzi. Co jednak jeśli Twoi klienci nie zasypują Cię wiadomościami i spokojnie radzisz sobie z ich obsługą?

Organizuj konkursy

Platformy do tworzenia botów umożliwiają organizację konkursu w prosty sposób. Nie jest tajemnicą, że aktywność klientów w sieci wzrasta w okresie, w którym mogą coś wygrać. Wykorzystaj to mądrze i połącz bota z działaniami na fanpage. Poproś, aby użytkownicy skomentowali post by wziąć udział w konkursie. Zwiększysz zasięg posta, a nowe osoby dołączą do konkursu. Nie zapomnij zapytać ich, czy chcą otrzymywać powiadomienia o kolejnych zabawach i promocjach. 

Organizuj zabawy

Gry miejskie, łączące działania online z offline, losowanie wycieczki - jeśli Twój profil jest związany z turystyką, losowanie makijażu na dziś- jeśli sprzedajesz kosmetyki, losowanie frazy do nauczenia - jeśli masz szkołę językową. Pomysłów jest wiele. Wystarczy odrobina kreatywności.

Organizuj ankiety

Zapytaj klientów, jakie produkty powinieneś wprowadzić na rynek. Pokaż im kilka propozycji i pozwól zadecydować. Niech czują, że mają realny wpływ na Twoją firmę, a z pewnością wybiorą Twoje produkty, zamiast konkurencji.

Informuj o zniżkach

Przesyłaj klientom powiadomienia o aktualnych zniżkach i promocjach. Otwieralność wiadomości wysyłanych przez boty na Facebooku jest niemal 100% i zdecydowanie warto w nie inwestować, a może nawet zastąpić nimi mailing.

Chcąc zbudować zaangażowanie klientów, skup się na tym, co klienci dostają od Ciebie. Spraw, by Twoja marka była tą, z którą chcą czuć się związani i którą się chwalą wśród znajomych. Boty na Facebooku są prostą drogą do wzrostu zainteresowania. Przemyśl jak je wykorzystać w swoim biznesie i działaj!