Dofinansowanie fotowoltaiki może pokryć lwią część kosztów związanych z inwestycją na długie lata. Gdzie go szukać oraz ile można dostać z poszczególnych programów? Sprawdź już teraz.

Fotowoltaika to nie mit

Mówi się, że w życiu nie ma nic za darmo. Mitem powinna być fotowoltaika zapewniająca możliwość czerpania darmowej, nieodnawialnej energii ze słońca do ogrzania domu. Tymczasem panele fotowoltaiczne mają się dobrze, a popyt na nie rośnie z roku na rok. W początkowym stwierdzeniu jest jednak ziarno prawdy, ponieważ aby móc pozyskiwać darmową energię ze słońca, najpierw trzeba zainwestować.

Koszt paneli fotowoltaicznych bywa naprawdę różny. Zależy m.in. od zapotrzebowania energetycznego Twojego budynku czy technologii, na jaką się zdecydujesz. Z pewnością jednak możesz go zmniejszyć, korzystając z dofinansowania. Gdzie go szukać i ile dokładnie można zyskać?

Fotowoltaika dofinansowanie – gdzie szukać? 

Dopłaty do fotowoltaiki dostępne są za pośrednictwem kilku, a nawet kilkunastu programów. Wiele z nich ma charakter lokalnych. Podstawowym ogólnopolskim źródłem dofinansowania fotowoltaiki jest Program Czyste Powietrze, skierowany do osób fizycznych i pokrywając do 50% kosztów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych, jednak nie więcej niż 5000 zł.

Oprócz dotacji na fotowoltaikę z programów rządowych i lokalnych możemy także korzystać z ulg, np. ulgi termomodernizacyjnej. W ramach realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego obejmującego m.in. montaż fotowoltaiki, możemy odliczyć od podatku nawet 53 tys. zł poniesionych na rzecz prac. 

Przed ubieganiem się o dofinansowanie warto dokładnie zorientować się w jego warunkach, ponieważ bywają różne dla każdego programu. Aby uniknąć błędów, możesz np. skontaktować się z fachowcami w dziedzinie fotowoltaiki. Pomogą Ci nie tylko uzyskać dofinansowanie, ale też podpowiedzą, jaka instalacja najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.