Short Waves 2019: Polish Competition I

21.03.2019 14:00

Miejsce wydarzenia: Kino Pałacowe - Poznań, Święty Marcin 80/82

Organizator: Kino Pałacowe

Konkurs Polski stał się już stałym punktem programu Short Waves Festival. Rodzima scena krótkiego metrażu prężnie rozwija się i zasługuje na coroczną rewizję. Dzięki debiutującym młodym twórcom konkurs zyskuje powiew świeżości i z roku na rok ewoluuje. Przyglądamy się także reżyserom, którzy debiuty mają dawno za sobą i wracają z kolejnymi krótkometrażowymi projektami. Interesujące krótkie formy powstają w obiegu szkół filmowych, ale także z uwagą śledzimy krótkie formy eksperymentalne funkcjonujące w kontekście sztuk wizualnych. W efekcie, program konkursowy w tym roku to 10 tytułów, które udowadniają, że polskie shorty nigdy nie miały się lepiej, a o ich twórcach na pewno jeszcze usłyszycie. 
 
 
SET I
 
Fascinatrix
 
Fascinatrix to musical o uciekinierce żądnej zemsty, która przebiera się za łowcę czarownic i przybywa na Zamek Inkwizycji...
Polska 2018. Musical. 19’. Reżyseria: Justyna Mytnik. Produkcja: Łódzka Szkoła Filmowa.
 
Chłopcy z motylkami (Boys with Butterflies)
 
15-letni Filip zostaje pobity na kładce obok osiedla. W odwecie, jego ojciec kupuje na środku blokowiska billboard z informacją o nagrodzie za pomoc w znalezieniu bandziorów. To prosta historia o dojrzewaniu zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z reportażu „Chłopcy z Motylkami” Jacka Hugo-Badera.
Polska 2018. Fabuła. 28’. Reżyseria: Marcin Filipowicz. Produkcja: Studio Munka.
 
O Jezu! (Oh, God!)
 
Bohaterów animacji cechuje brak chęci do podejmowania jakichkolwiek działań, są bierni i obojętni, niezdolni do kreowania własnej rzeczywistości. Autorka przedstawia świat, który gubi swoje pierwotne kształty, traci swoją tożsamość. Wszystko to łączy tytułowe stęknięcie, czyli „o, Jezu”, będące zarówno grymasem, westchnieniem jak i cichym szeptem rozpaczy nad własną niemocą.
Polska 2017. Animacja. 4’. Reżyseria: Betina Bożek. Produkcja: Pracownia Animacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
 
Gość (The Guest)
 
Portret polskiego rolnika pokazany oczami jego nowego przyjaciela - młodego szwajcarskiego reżysera. Film o ciągle żywym w nowoczesnym świecie duchu polskiej wsi hołdującym tradycyjnym wartościom, takim jak rodzina, przyjaźń, gościnność i lojalność.
Polska 2018. Dokument. 30’. Reżyseria: Sebastian Weber. Produkcja: Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
 
 
Zwykłe losy Zofii (Ordinary Life of Sophie)
 
Zofia ma w życiu pecha. Jest niepoprawną romantyczką, nie lubi swojej pracy i codziennie spotykają ją drobne przykrości. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy spotyka swojego dawnego partnera, od którego kiedyś uciekła do innego miasta. Dziewczyna na początku wierzy w jego przemianę, jednak ich relacja na nowo zmienia się w pasmo kłótni i słownej przemocy.
Polska 2018. Fabuła. 19’. Reżyseria: Dominika Gnatek. Produkcja: WRiTv UŚ.

Kup bilet